Ministerstvo podá trestní oznámení na bývalé vedení NTM

Publisher
ČTK
01.11.2010 17:45
Praha 1. listopadu (ČTK) - Na základě auditu v Národním technickém muzeu (NTM) podá ministerstvo kultury (MK) trestní oznámení na bývalého ředitele muzea Horymíra Kubíčka a jeho statutárního zástupce Oldřicha Rambouska. Novinářům to dnes řekl ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Trestní oznámení se týkají porušení povinností při správě majetku. Chyby odhalené auditem jsou podle ministra závažné.
    Kontroly v NTM se zúčastnili také zástupci české pobočky Transparency International (TIC). "Naše zkušenost z auditu jasně ukazuje, že jsme narazili na nehospodárnost, neodpovědnost, upřednostňování osobních zájmů nad zájmem veřejným a porušování dalších pravidel hry, která si stát sám stanovil," řekl vedoucí právní poradny TIC Petr Jansa.
    Z auditorské zprávy zveřejněné na stránkách TIC mimo jiné vyplývá, že NTM překročilo svůj rozpočet na rok 2009 o 30 procent a že NTM stejně jako jeho zřizovatel MK porušovaly rozpočtová pravidla tím, že rozpočet v průběhu roku navyšovaly. Chyby se objevily také ve veřejných zakázkách. Kubíček a Rambousek si navíc podle zprávy vypláceli desetitisícové částky za práci garanta památkové péče a daňové poradenství muzeu. Rambousek měl přitom s NTM paralelně uzavřeny hned dva pracovní poměry. Nejasnosti jsou také ve využívání služebních vozidel a odměnách vyplácených generálnímu řediteli i jeho náměstkovi. Mezi další nestandardní smlouvy mimo jiné patří pronájem bytu pro generálního ředitele za "nápadně nevýhodných podmínek" pro NTM.
    Odvolaný ředitel NTM Horymír Kubíček zatím odmítl výsledek auditu komentovat do doby, než ho bude mít v ruce. "Vím jen to, co jsem věděl 19. srpna, když jsem byl odvolán, výsledky auditu jsem nedostal k dispozici, i když jsem o ně dvakrát ústně i písemně požádal," řekl ČTK Kubíček.
    Své argumenty k jednotlivým dílčím závěrům auditu, které zveřejnil v minulých týdnech deník Mladá fronta Dnes, Kubíček nabídl na svém webu www.horymirkubicek.cz. Podle něj šlo o nepravdivá tvrzení a mediální skandalizaci jeho osoby.
    Audit v NTM prováděla společnost Ernst & Young. Navíc se tam uskutečnil interní audit ministerstva, na němž se podílela organizace Transparency International. Ředitele technického muzea Kubíčka odvolal ministr Besser 19. srpna kvůli nesrovnalostem v hospodaření. Vedením NTM byl tehdy pověřen Oldřich Rambousek, ten ovšem rezignoval jen pár dní poté. Nyní muzeum dočasně vede úředník MK Tomáš Wiesner.
    Ministerstvo dnes také komentovalo výsledky auditu v České filharmonii (ČF). Konstatovalo, že i tam se stala pochybení. Z nich však nevyvodí žádné personální závěry, protože nikdo z lidí zodpovědných za hospodaření ČF tam již nepracuje. Zjištěné poznatky MK připojí k již podanému trestnímu oznámení na neznámého pachatele z letošního května, kterým se nyní zabývá policie.
    V ČF zahájil Ernst & Young audit v době, kdy instituci vedl Václav Kasík, jehož jmenoval bývalý ministr Václav Riedlbauch do čela filharmonie bez soutěže. Po Kasíkově odstoupení vede dočasně ČF ministrův náměstek Radek Zdráhal. Nový šéf filharmonie David Mareček se ujme funkce 1. února.
    Ministr plánuje audity i v dalších příspěvkových organizacích. Vyzval auditorské společnosti k  podání nabídky na prověrku Národního muzea i Národní galerie. V obou případech oslovil velkou auditorskou čtyřku, tedy Deloitte & Touche, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers. Přihlásit se ale mohli i zájemci, kteří nebyli osloveni dopisem ministra.
0 comments
add comment

Related articles