Město Náchod chce koupit a obnovit zchátralé běloveské lázně

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
20.12.2005 00:25
Czech Republic

Brno

NÁCHOD - Značně zchátralé a nefungující lázně v Náchodě-Bělovsi zřejmě zachrání náchodská radnice. Městské zastupitelstvo dnes jednomyslně schválilo záměr koupě společnosti vlastnící lázně od podnikatelů Miroslava Borůvky a Mariana Khalifa. Podnikatelé za společnost a další prodávaný majetek chtějí 78 milionů korun. Vedení města s nimi nyní bude jednat o podmínkách prodeje. Naposledy se pacienti v lázních léčili v roce 1996.
S lázněmi by město koupilo i areál Jiráskova statku a stáčírnu kdysi známé běloveské minerálky Ida, řekla ČTK mluvčí náchodské radnice Nina Svobodová. "Stáčírnu bychom dokázali využít. V návratu minerálky na trh by pomohl městský pivovar," řekla.
Hlavním záměrem města je obnova lázní, která si podle prvních odhadů vyžádá až několik stovek milionů korun. Město by k jejímu financování chtělo využít peníze z fondů Evropské unie. Lázně by podle radních mohly přispět k rozvoji turistického ruchu, služeb, dopravy, místní nemocnice či pohostinství a ubytování.
Nákup lázní, statku a stáčírny by město financovalo zřejmě z úvěru. Podle představitelů radnice město nemá žádné zatěžující dluhy a úvěr by jeho finanční zdraví neměl ohrozit.
Lázně ve zbídačeném stavu stát začátkem 90. let vydal dvěma restituentkám. Nestátní zdravotnické zařízení, které v lázních počátkem 90. let sídlilo, nemělo dost pacientů, výrazně se zadlužilo a v roce 1996 ukončilo provoz. Lázně pak koupila společnost SIMA consulting a v roce 2000 podnikatelé Borůvka a Khalifa.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
komunální volby na dohled
Viktor Vlach
20.12.05 09:39
show all comments

Related articles