M.Hradiště chce postavit hráz za desítky milionů

Source
Pavel Šubrt
Publisher
ČTK
28.06.2006 12:35
Czech Republic

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště - Radnice v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku chce ještě letos zahájit územní řízení ke stavbě plánované protipovodňové hráze. Podle předběžných odhadů bude stát 60 až 65 milionů korun a měla by ochránit část města, kterou každoročně ohrožuje rozvodněná Jizera. Na stavbu hráze chce město získat dotace z tuzemských nebo evropských zdrojů, řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Myška.

"V posledních letech se poměrně ve velkém rozsahu projevuje nebezpečí z přívalových vod z dešťů i z tání sněhu. Působí to značné škody na majetku, ať už obce nebo individuálních vlastníků," zdůvodnil starosta snahu města postavit hráz.
Již před několika lety si radnice nechala zpracovat odbornou studii, která počítá s vybudováním hráze. Letos na to radnice navázala zadáním projektové dokumentace k územnímu řízení. To bude podle Myšky zřejmě složité, protože hráz protíná pozemky řady soukromých vlastníků. Součástí budoucí hráze má být i komunikace, která by navíc mohla odlehčit dopravně zatíženým ulicím v přilehlé historické části města.
Protipovodňové stavby se připravují i v řadě dalších obcí a měst Středočeského kraje. Kraj předběžně vyčíslil navrhovaná protipovodňová opatření a příslušné studie na téměř dvě miliardy korun. Hráze a další opatření se chystají například v Berouně, Mělníku, Nymburku, Poděbradech, Benátkách nad Jizerou, Zdicích, Týnci nad Sázavou, Hoříně, Zálezlicích, Štěchovicích i Vestci. Většinou tyto projekty připravují státní podniky Povodí Labe a Povodí Vltavy a hradit by je měl stát. Například Hořín ovšem o peníze na stavbu hráze usiluje marně již od povodní před čtyřmi lety. Letos musel postavit nouzově hráz sám a její další osud je stál nejistý.
0 comments
add comment

Related articles