Liberecký kraj koupí dům architekta Hubáčka, rozhodlo dnes zastupitelstvo

Publisher
ČTK
31.10.2023 17:55
Czech Republic

Liberec

Karel Hubáček

Liberec - Liberecký kraj koupí za 12 milionů korun dům libereckého architekta Karla Hubáčka, autora hotelu a vysílače na Ještědu. Koupi dnes jednomyslně schválilo krajské zastupitelstvo. Dům postavený jako prototyp počátkem 60. let minulého století nabídli kraji architektovi synové, převezme ho Severočeské muzeum v Liberci, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Dům čeká obnova a vznikne v něm architektův památník.

Karel Hubáček by příští rok v únoru oslavil sté narozeniny. Studoval architekturu v Praze, profesním působením je ale z velké části spjat s Libercem, kde nastoupil do tehdejšího Stavoprojektu. Na konci 60. let patřil mezi zakladatele Sialu, který v době normalizace dokázal reagovat na moderní evropské trendy a vzešla z něj řada osobností české architektury. Podepsán je pod řadou staveb. Za projekt Ještědu získal Hubáček v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů a je zatím jediným takto oceněným českým architektem.

Za dům o zastavěné ploše 86 metrů čtverečních, 1460 metrů čtverečních zahrady v lukrativní čtvrti libereckých Lidových sadů a také část mobiliáře a pozůstalosti zaplatí Liberecký kraj 12 milionů korun, což je podle znaleckého posudku mírně pod tržní cenou domu s pozemkem. Nejzajímavější části interiéru plánuje kraj citlivě obnovit do podoby, kdy ho architekt vytvořil a obýval s rodinou. Část domu a zahrada bude využita pro proměnné výstavy, zahrada kolem domu umožní od jara do podzimu pořádání menších kulturních akcí.

"Je to panelákové 3+1 postavené jako rodinný dům, takže se nedá očekávat, že by tam chodily stovky lidí, to by ten dům nevydržel," dodal hejtman na dotaz opoziční zastupitelky Jitky Volfové (ANO), kterou zajímalo, jak bude dům otevřený veřejnosti. V jakém režimu bude dům otevřený návštěvníkům, rozhodne podle hejtmana poradní sbor složený ze zástupců muzea, rodiny, kraje i odborníků z liberecké fakulty architektury. Dům zatím nemá památkovou ochranu, v budoucnu o ni chce ale kraj jako vlastník požádat.

Podle ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka patří Hubáčkův montovaný dům v oblasti individuálního bydlení k nejzajímavějším realizacím přelomu 50. a 60. let 20. století. Projekt měl předvést levný, dostupný a kvalitní dům pro nejširší vrstvy obyvatel a dokázat, že ho lze vytvořit i s minimem prostředků. Zůstalo však jen u tohoto prototypu, do kterého se po skončení výstavy nastěhoval. "Strávil v něm od roku 1962 se svou rodinou celý zbytek života," řekl na dotaz ČTK Křížek.
0 comments
add comment

Related articles