Liberecká univerzita přestaví bývalé koleje na laboratoře

Source
Leona Vacková
Publisher
ČTK
23.05.2018 08:55
Czech Republic

Liberec

Liberec - Technická univerzita v Liberci chce bývalé koleje v Třebízského ulici přestavět na laboratoře. Na projekt zhruba za 70 milionů korun získala asi polovinu z Operačního programu Výzkum a vývoj pro vzdělávání. Práce by měly začít v nejbližších týdnech, řekl dnes ČTK rektor Miroslav Brzezina. Ještě letos by podle něj měla začít také přestavba bývalých dílen v sousedství rektorátu na knihovnu. I na ni získala univerzita dotaci. Obě stavby mají být hotovy příští rok.


Budova bývalých kolejí v Třebízského ulici byla postavena v letech 1953 až 1955 ve stylu socialistického realismu podle projektu Eduarda Adamíry a Augustina Šimůnka z libereckého Stavoprojektu. Nad vchodem ji zdobí budovatelská mozaika, o jejímž osudu není ještě rozhodnuto. Jde o jednu ze dvou venkovních mozaik v Liberci. Druhá zdobí vstup do secesního hotelu Praha v centru města. Projekt podle Brzeziny nepočítá s tím, že by nad vchodem do budovy v Třebízského zůstala zachována.

Přestavba kolejí zdaleka není jediným stavebním projektem univerzity. V posledních letech škola do modernizace a rozvoje areálu investovala téměř 1,5 miliardy korun, velkou část získala z evropských fondů. Největším projektem byla výstavba Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace téměř za 800 milionů korun. Studentské náměstí pak uzavřela nová budova G s aulou a prostory pro výuku za 400 milionů korun. Desítky milionů korun investovala škola i do modernizace starších budov.

I v dalších letech počítá škola s modernizací zejména v areálu vysokoškolských kolejí na Harcově. Samotné koleje prošly nákladnou modernizací v souvislosti s lyžařským šampionátem v roce 2009, obnovu ale potřebují i tamní tělocvičny. "Už letos jsme chtěli začít s rekonstrukcí pláště těch tělocvičen, ale v příštím roce se v Liberci uskuteční letní olympiáda mládeže a kraj je na ně bude potřebovat, proto jsme práce odložili a uskuteční se až po hrách," řekl rektor. Počítá se podle něj nejen s rekonstrukcí pláště, ale s kompletní obnovou obou tělocvičen.
0 comments
add comment

Related articles