Lávka z pražských Holešovic do Karlína bude hotova později, v prosinci

Publisher
ČTK
10.08.2022 23:15
Czech Republic

Prague

Holešovice

Praha – Lávka z pražských Holešovic přes Štvanici do Karlína bude dokončena letos v prosinci, původní termín předpokládal, že bude hotova v září. Důvodem zpoždění jsou mimo jiné složitější geologické podmínky v řece, než se předpokládalo. V září by nicméně měla být hotova lávka z Karlína na Štvanici. ČTK to dnes řekl architekt Petr Tej. Přemostění usnadní pěším a cyklistům cestu na ostrov Štvanice a bude dalším propojením mezi městskými částmi, které od roku 2015 v létě zajišťuje také přívoz HolKa.


"Zpoždění je v řádu tří měsíců. Jsou to standardní problémy. Při výrobě a konstrukci takového rozsahu, se toto stává. Tady byly například problémy s vrtáním pilířů v plavebním kanále, kde se objevily obrovské kameny, které tam jsou v závozu a vrtání tak trvalo řádově o tři týdny déle. Jsou to komplikace, které nebyly známy v době přípravy projektu," řekl Tej.

V září podle architekta bude hotov plánovaný první úsek lávky z Karlína na Štvanici včetně rampy, po které budou lidé scházet na ostrov. Lávka sice bude hotova, ale v té době nebude otevřena pro veřejnost, to se stane až poté, kdy bude dokončena až do Holešovic.

Lávka je tvořena 57 tzv. betonovými segmenty, tedy částmi, které dělníci pospojují dohromady. Z nich je vyrobeno 13 a další se chystají. Každý segment má délku i šířku pět metrů a váží 50 tun.

Na holešovickém břehu Vltavy bude nástup na lávku na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku vedoucí po protipovodňové bariéře. Lávka překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi.

Lidé se mohou pěšky z Karlína do Holešovic dostat v současné době pouze přes frekventovaný Hlávkův most, nebo oklikou přes Rohanský ostrov a Libeňský most. Využít mohou také přívoz. Na Štvanici se pak dostanou pouze z Hlávkova mostu či přívozem. Lávka bude také spojnicí pro cyklisty, když propojí páteřní cyklostezky vedoucí podél Vltavy na obou březích.

Praha v roce 2020 otevřela novou lávku z Císařského ostrova do Troje. Původní se zřítila na konci roku 2017. S mosty má ale Praha problém dlouhodobě. Ve špatném stavu je Libeňský nebo Hlávkův most a opravy vyžaduje také Palackého most. Technická správa komunikací nyní opravuje vytížený Barrandovský most.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
Překlep
Josef Svoboda
11.08.22 10:05
Dvakrát "sakra"!
šakal
12.08.22 02:15
Re: šakal
15.08.22 02:33
Jééé..super!
šakal
15.08.22 08:29
Super
18.08.22 11:11
show all comments

Related articles