Lanovka na Ještěd má šanci dostat se mezi památky, zpracovává se řádný návrh

Publisher
ČTK
30.11.2023 07:45
Czech Republic

Liberec

Liberec – Kabinová lanovka na Ještěd, která je po tragické nehodě mimo provoz přes dva roky, má šanci dostat se mezi kulturní památky. Podnět ministerstvo kultury vyhodnotilo jako důvodný, řekla ČTK mluvčí ministerstva Ivana Awwado- vá. Prohlášení lanovky památkou navrhl podle ní jeden občan.


"A požádalo NPÚ (Národní památkový ústav) Liberec o vypracování řádného návrhu na prohlášení předmětné věci za kulturní památku," uvedla.

V současné době podle ní čekají na vyjádření účastníků řízení. "Do vydání pravomocného rozhodnutí se ministerstvo kultury nebude vyjadřovat k průběhu ani výsledkům správního řízení. Délku ani výsledek správního řízení nelze v tuto chvíli předjímat," dodala Awwadová.

Dvoukabinovou visutou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila lanovka dvěma svými kabinami kolem čtvrt milionu cestujících. Mimo provoz je od konce října 2021, kdy se přetrhlo tažné lano a jedna ze dvou kabin spadla. Při nehodě zemřel průvodčí, v kabině pro 35 lidí byl sám. Policie v souvislosti s touto nehodou obvinila čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. Lanovka patří Českým drahám, které proti obvinění podaly stížnost.

České dráhy nechtějí lanovku dál provozovat a jednají s Libercem o podmínkách prodeje. Cena by měla vzejít z revizního posudku, na jehož vypracování se dopravce s městem dohodl. Náklady na obnovení provozu lanovky se odhadují na více než čtvrt miliardy korun.
0 comments
add comment

Related articles