Krumlov dostal dotaci na otočný most, který pomůže při záplavách

Publisher
ČTK
24.06.2006 23:20
Czech Republic

Jablonec nad Nisou

České Budějovice/Český Krumlov - Českokrumlovská radnice dostala dotaci na speciální most, který se při případných záplavách otočí tak, aby nebrzdil vodu protékající v řece. Konstrukci za 53 milionů korun začne stavět letos na podzim. Píšou o tom dnešní jihočeská příloha Mladé fronty Dnes a Deníky Bohemia.

    Otočný most vznikne u pivovaru Eggenberg, kde povodeň v  roce 2002 strhla starý montovaný most, který postavili po druhé světové válce američtí vojáci. Po povodních ho nahradila provizorní konstrukce, která je tam dosud. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní potvrdilo městu Český Krumlov dotaci ve výši 22 milionů korun.
    V České republice ojedinělá konstrukce umožní v době záplav otočit most tak, aby na řece nefungoval jako hráz a nebrzdil protékající vodu, jejíž tlak by ho mohl strhnout. "Most se při velké vodě otevře ve dvou částech, po a proti proudu," řekla MfD mluvčí městského úřadu Jana Zuziaková. Ovládání mostu bude ruční, elektromotory by totiž voda mohla vyřadit.
    Most u pivovaru je pro město důležitý - je totiž jediný, který zajišťuje zásobování historického centra nákladní dopravou. Ostatní mosty ji neunesou.
    Na stavbě mostu, která je plánována na dva roky, se letos město bude podílet téměř čtyřmi miliony korun. Do konce července by měla být hotová projektová dokumentace ke stavebnímu povolení, jež by město mělo získat koncem srpna. Pak ještě musí vypsat výběrové řízení na dodavatele mostní konstrukce.
0 comments
add comment