Kroměřížská radnice zveřejnila budoucí podobu smuteční síně


Kroměříž – Kroměřížská radnice zveřejnila studii zvažované rekonstrukce smuteční síně na městském hřbitově ve Velehradské ulici. Odhadované náklady na úpravu síně a jejího okolí činí 40 milionů korun. Studie počítá s rekonstrukcí vnitřních u vnějších částí budovy a zvelebením prostranství v jejím nejbližším okolí, přibudou také parkovací místa. Město nyní nechá zpracovat projektovou dokumentaci, řekla novinářům místostarostka Daniela Hebnarová (ODS).


"Prostředí stávající smuteční síně už zdaleka nevyhovuje současným parametrům. Ani co se týká vzhledu, ani vnitřní prostory, ani venkovní prostory, ani zázemí. Nedostatek parkovacích míst, nedostatečná zeleň. Takže jsme se rozhodli, že bychom to měli všechno napravit," řekla Hebnarová.

Autorem studie je architekt Martin Cviček z Brna. "Smuteční místo lze rozšířit do stávajících provozních prostor. Odstraní se nevzhledné přístavby z minulých let a otočí se vstup do smuteční síně," uvedl Cviček.


Studie počítá se zachováním židovského hřbitova, který ohraničí živý plot. Obměna se týká zeleně, stavbaři odstraní i zpevněné plochy, které jsou v havarijním stavu. "Vytvoří se tak prosluněné prostory plné květin, které propojí smuteční sál se hřbitovem. Provozní část smuteční síně bude přesunuta k silnici, tedy do nejhlučnějšího místa. Samotný sál se rozšíří o galerii, takže se do smuteční síně vejde více smutečních hostů, sedících bude asi 230," doplnila Hebnarová.

Součástí úprav bude i rozšíření parkovacích ploch, které pojmou více než 50 vozidel. Město také plánuje obměnu mobiliáře. Podle Hebnarové byla rekonstrukce smuteční síně jednou z možností, jak zlepšit stav, prostředí a důstojnost budovy, kde se lidé loučí se svými zesnulými. Město zvažovalo i její zbourání a vybudování nové smuteční síně. Průzkumy však podle zástupců radnice prokázaly, že budova je ve velmi dobrém stavu, proto město přistoupí k její rekonstrukci. V plánu je také vybavení síně moderní audio a videotechnikou. Podle starosty Jaroslava Němce (Nezávislí) by však rekonstrukce měla začít až v příštím volebním období.

Městský hřbitov vznikl na současném místě na začátku 20. století. Po druhé světové válce se spojil se hřbitovem židovským, a právě židovská pohřební síň byla v roce 1960 přebudována na smuteční síň, která je od té doby místem všech obřadů.
0 comments
add comment

Related articles