Kolonii Nový dům v Brně představuje brožura i informační panel

Publisher
ČTK
14.09.2020 14:25
Czech Republic

Brno

Žabovřesky

Brno - Málo známou architektonickou zajímavost, funkcionalistickou kolonii Nový dům v brněnských Žabovřeskách, přibližuje informační panel v Petř- valdské ulici i stručná brožurka, kterou vydalo Turistické a informační centrum Brno (TIC).


Komplex šestnácti řadových a samostatně stojících domů, jejichž podobu navrhlo devět architektů, nese od letošního dubna označení Evropské dědictví. Kolonie vznikla v roce 1928 jako součást Výstavy soudobé kultury v Československu a po- dobu jednotlivých domů navrhli například Bohuslav Fuchs, Ernst Wiesner, Jiří Kroha nebo Jaroslav Syřiště. Některé budovy jsou trojdomy, jiné dvojdomy a další stojí samostatně.

"Brněnský funkcionalismus je téma, které láká lidi s nadšením pro architekturu i odborníky. Bohužel, rozpoznat všechny funkcionalistické prvky v kolonii Nový dům lze nyní poměrně těžko, neboť všechny domy jsou v soukromém vlastnictví a majitelé s nimi nakládají dle vlastního uvážení. I proto vítám, že návštěvníci mají nyní možnost seznámit se s její historií, architektonickými principy a popisem jednotlivých domů, mnohdy doplněným o původní fotografie," uvedla zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá (ODS).

Brožury si lidé mohou vyzvednout v informačním centru TIC Brno nebo stáhnout na internetových stránkách GotoBrno. Dostupná je také v angličtině, němčině a polštině.
0 comments
add comment

Related articles