Kladno letos nestihne schválit nový územní plán

Publisher
ČTK
26.11.2014 19:45
Czech Republic

Kladno

Kladno - Kladno letos nestihne schválit nový územní plán, důvodem je vypořádání dalších námitek, které byly podány po říjnovém, druhém veřejném projednání. Námitky se týkaly například využití nezastavěné plochy poblíž Štechovy ulice. Podle mluvčího radnice Viléma Frčka zpoždění nezpůsobí městu žádné komplikace, i když v lednu už nebude platit stavební uzávěra, která měla zabránit stavbě nových legálních ubytoven a kterou měl nahradit nový územní plán. Město má hlavně problémy s nelegálními ubytovnami, které územní plán neřeší řekl dnes ČTK Frček.

    Plán už měl být schválen loni, zdržení způsobila i novela stavebního zákona a změna terminologie občanského zákoníku. Dalším termínem, kdy zastupitelé měli plán schvalovat, byla druhá polovina letošního roku, protože do 31. prosince platí vyhlášená stavební uzávěra. Bývalý primátor Dan Jiránek (ODS) v červnu uvedl, že pokud by zastupitelé letos nestihli schválit nový územní plán, mohly by se od příštího roku ve městě zase stavět ubytovny. Těch je ve městě zhruba 40 legálních, ale z nich je problémových jen asi pět. "Zásadní problémy jsou s těmi nelegálními, o kterých se město dozvídá až na základě upozornění občanů," uvedl mluvčí radnice.
    Podle něj se město obecně vzniku ubytoven snaží bránit všemi legálními prostředky, ale možnosti jsou omezené. Jde například o zvýšenou činnost strážníků a preventistů kriminality. Navrhovanými řešeními, která by měla zabránit fungování nelegálních ubytoven, jsou například průkazná kontrola příspěvků na bydlení a zavedení celostátního registru přestupků a účinných postihů.
    Středočeská města přistupují k vyhlášení stavební uzávěry kvůli jejímu výrazně rychlejšímu schválení oproti územnímu plánu. U něj to obvykle trvá roky. Kromě Kladna platí uzávěra také v Kolíně. Rakovník od loňského prosince jedná o vyhlášení stavební uzávěry, která by měla zabránit tomu, aby v areálu opuštěných kasáren, mohla vzniknout ubytovna.
0 comments
add comment

Related articles