Jičín chystá rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka

Jičín - Město Jičín chystá rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka za přibližně 70 milionů korun. Knihovna, která je jedním z kulturních center sedmnáctitisícového města i širšího regionu, díky rekonstrukci získá větší a moderní prostory a bude plně bezbariérová. Stavba podle návrhu pražského studia a1Architects by měla trvat od podzimu 2023 do konce roku 2025. Město na investici získalo evropskou dotaci 60 milionů korun, řekl ČTK starosta města Jan Malý (ANO).

Budova knihovny v Denisově ulici podle návrhu architekta Čeňka Musila pochází z roku 1924. Původně šlo o Studentský dům, který vznikl v sousedství učitelského ústavu, dnešní Základní školy Husova. "Studentský dům měl sloužit jako místo setkávání a tuto roli Knihovna Václava Čtvrtka přejala a udržuje ji dodnes," uvedl mluvčí radnice Jan Jireš.

Prostory již knihovně nestačí. "Pořádáme stále více pořadů pro děti i dospělé. Návštěvníci v čítárně jsou leckdy stísnění, o místu ke studiu nemůže být v provozní špičce řeč," uvedla ředitelka knihovny a zastupitelka Jana Benešová (Sdružení pro Jičín). Bezbariérový přístup do knihovny je provizorní a první patro s dětským oddělením jej nemá vůbec. Nevyhovuje ani sociální zázemí.

Přestavba, kterou město připravuje od roku 2015, by měla knihovnu podle radnice změnit na "obývák města Jičína" s pohodlným zázemím pro studium a pro aktivní trávení volného času.

Zásadní změnou projde východní trakt knihovny s oddělením pro dospělé. Stavbaři by jej měli rozšířit o nástavbu s galerií, čítárnou a přednáškovou místností. Objekt bude ve všech patrech přístupný bez bariér, dostane výtah. Rekonstrukce by měla odstranit vlhkost ze sklepů, kde je uložen knihovní fond. Oddělení pro dospělé dostane nový nábytek a sklady nové regály. Nově bude moci knihovna využívat i dosud obtížně přístupné prostory v podkroví hlavní budovy.

Radnice nyní bude připravovat vypsání výběrového řízení na stavební firmu. Z výběrového řízení vzejde i přesná cena přestavby.
0 comments
add comment