Investor dnes otevřel v Brně opravený palác Chlumeckých

Source
Filip Vrána
Publisher
ČTK
29.04.2014 19:50
Czech Republic

Brno

Brno - Společnost Magnum dnes otevřela v Brně opravený historický palác Chlumeckých. Dům dosud patřil k nejzanedbanějším objektům v centru města. Opravy investora včetně pořízení nemovitosti vyšly na téměř 400 milionů korun. Je to zhruba polovina částky, kterou stála výstavba mrakodrapu AZ Tower, který je nejvyšší budovou v Česku.
    V přízemí paláce Chlumeckých jsou obchody, v dalších patrech jsou kanceláře a byty. Dům má vlastní vjezd s 30 parkovacími místy. Historický ráz má vnější fasáda. Dvůr je přestavěný a navýšený o dvě patra. Dokončení všech 32 bytů firma plánuje během tří až pěti měsíců.
    Majitel společnost Magnum Miroslav Vymazal dnes ČTK řekl, že obchodní prostory a kanceláře jsou už všechny obsazené. "Byty nabídneme na trh až po dokončení," uvedl Vymazal.
    Magnum už má za sebou rekonstrukci několika domů v centru města. Jen v České ulici, kde stojí palác Chlumeckých, má už firma za sebou tři projekty. Ten poslední patří k největším. Na místě vznikla podlažní plocha 7000 metrů čtverečních.
    Opravu historického domu dnes ocenilo i vedení města. Primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) řekl, že investice do rekonstrukce "ruiny" chtěla velkou odvahu. Lidé podle něj také ocení, že z České ulice po dlouhých měsících zmizel jeřáb a ohrada, která omezovala korzo.
    Vymazal uvedl, že jeho cílem není objekt prodat. "Snažíme se objekty zrekonstruovat, dlouhodobě držet. Odprodáváme je pouze výjimečně," uvedl.
    Rekonstrukce paláce Chlumeckých začala předloni. Rozsáhlý objekt, který stojí v centru Brna od poloviny 19. století, byl v havarijním stavu. Palác Chlumeckých je památkově chráněný. Vznikl v 50. letech 19. století na místě původních čtyř středověkých měšťanských domů. Bydleli tam krejčí, pekaři, řezníci a mydláři, ale i bohatí vlastníci cihelny či sladovny a také některé rodiny šlechtické.
    V roce 1852 se do nových prostor nastěhovala Obchodní a živnostenská komora. Na sklonku 19. století tam přesídlila redakce Lidových novin. Od roku 1910 si v přízemí dávali dostaveníčko čeští vlastenci ve známé Brichtově kavárně. Investor historii domu v jeho interiérech ale připomínat nechce. "Domu jsme dali nového ducha," řekl Vymazal. Podle něj by nebylo správné se soustředit pouze na některou část z historie domu, jehož kořeny spadají až do středověku.
0 comments
add comment

Related articles