Horažďovice obnoví plochu centrálního náměstí za 40 milionů

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
26.07.2015 20:15
Horažďovice (Klatovsko) - Šestitisícové Horažďovice chtějí do konce příštího roku rekonstruovat celou plochu centrálního náměstí za zhruba 40 milionů korun. Nové vedení města se rozhodlo přepracovat projekt schválený předchozí radnicí a po architektech nyní požaduje více zeleně a rozdělení náměstí na klidovou a funkční zónu. Stavbu chce město zahájit na jaře, ČTK to řekl starosta Michael Forman.

    "Start je odvislý od archeologického průzkumu, jehož první část byla dodělaná do 31. července. Už jsme zveřejnili soutěž na pokračování průzkumu v zelené ploše, kde se předpokládá nález částí historických budov takzvaného Špalíčku. A ještě zbývá asi 30 metrů čtverečních před vchodem do kostela, kde budou archeologové asi dva měsíce. Chtěli bychom proto stihnout co nejvíce do konce roku," uvedl Forman.
    Rekonstrukce už začala loni, ale je hotová jen Hradební ulice a asi desetina páteřního kanalizačního sběrače, vše za dva miliony korun. Město vybralo jako dodavatele firmu Silnice Klatovy, která měla stavbu provést za 38 milionů korun. Nové vedení města ale nakonec smlouvu ukončilo, i když bylo s její prací spokojené. "Narazili jsme na chyby v projektu a chceme se vrátit k původní myšlence oddělení klidové zóny od funkční zóny, která náměstí posouvá o kategorii jinam. Měli jsme velké obavy, že by v budoucnu na náměstí vylézaly na povrch zásadní chyby, s nimiž bychom se museli potýkat a možná by nás to ve finále stálo víc peněz, než kolik si vedení radnice představovalo," řekl Forman.
    Na náměstí nebude tráva. Místo současných 27 stromů jich bude 41. Plocha zeleně bude neporovnatelně větší. Stromy jsou ideální k zajištění stínu, tráva ho neposkytuje. Do klidové části před kostelem a farou, kde bude kromě stromů také altán, socha a lavičky, mohou vjet jen vozy zásobování, na dopravní části mohou auta parkovat.
    "Do konce roku chceme mít nový projekt a dokumentaci k provedení stavby, která je určující pro zadávání výběrového řízení na dodavatele," uvedl Forman. Město počítá s financováním úvěrem ve výši 30 milionů korun. Mělo ho už připravený, ale bude ho soutěžit znovu.
0 comments
add comment

Related articles