Holešov připravuje rozsáhlou obměnu zeleně v zámeckém parku

Publisher
ČTK
03.06.2019 08:10
Czech Republic

Holešov


Holešov - Radnice v Holešově na Kroměřížsku připravuje rozsáhlou obměnu zeleně v zámeckém parku. Kácení se bude týkat desítek přestárlých stromů v oboře v jeho zadní části, které ohrožují kolemjdoucí a cyklisty. Namísto nich nechá město vysadit mladé stromy. Radnice už má hotovou studii, práce by mohly začít v příštím roce, část z nich možná ještě letos, řekl ČTK starosta Rudolf Seifert (TOP 09).


"Hlavně kolem cyklostezky do Dobrotic, popřípadě i uvnitř obory, jsou stromy, které nám skutečně pořád padají. Padají dokonce na zahrádkářskou kolonii a větve ohrožují lidi. Stává se nám často, když přijdou větší větry, že upozorňujeme lidi, že tam chodí jen na vlastní nebezpečí," uvedl Seifert. Zástupci radnice chystané zásahy podle něj konzultují s památkáři.

Postupná obnova zeleně v parku potrvá několik let. "Oboru chceme oživit a dát do pořádku, musíme však postupovat citlivě. Bude tam několik etap, aby stromy byly schopny dorůstat. Odhadované náklady se pohybují v řádu milionů korun," řekl starosta.

Součástí studie jsou také navrhované úpravy prostor před zámkem. V některém z příštích volebních období by tam měla být obnovena zeleň a vybudovány nové chodníky a pěšiny, což přispěje k lepšímu propojení zámku s centrem města. Před zámek, případně k jeho jižnímu křídlu, chce radnice přesunout i některé kulturní akce. "Máme velký problém, že většina obrovských kulturních akcí, což jsou Holešovská Regata, Bikemaraton Drásal, sraz veteránů a další, je směřována k rybníkům a do zámecké zahrady, tedy do toho nejhodnotnějšího," uvedl Seifert.

Zámek v Holešově byl postaven v roce 1574 na místě někdejší gotické tvrze z 15. století, jejíž část se na zámku zachovala. Od té doby byl několikrát přestavován. V první polovině 18. století kolem něj vznikl rozsáhlý park francouzského typu o rozloze 62 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce. V roce 1948 byl zámek znárodněn, v roce 1992 památku v restituci získala soukromá majitelka. Holešovská radnice od ní zámek koupila v roce 2005 za 13,4 milionu korun, od té doby jej postupně opravuje.
0 comments
add comment

Related articles