Historická loděnice v Brně-Jundrově se zatím oprav nedočká

Source
Filip Vrána
Publisher
ČTK
30.05.2016 08:50
Czech Republic

Brno

Jundrov

Brno - Historická loděnice v Brně-Jundrově ve Veslařské ulici, která byla loni vyhlášena kulturní památkou, se zatím oprav nedočká. Masarykova univerzita, která je jejím vlastníkem, na rekonstrukci nemá peníze. Vyplývá to z vyjádření univerzity. Objekt je přitom napadený dřevomorkou.

"S ohledem na pokles veřejných rozpočtů vysokých škol na vzdělávání a účelovost rozpočtů vázaných na vědu musí univerzita prioritně zajistit financování základních činností a tou je výuka a výzkum," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Objekt je ve špatném stavu, což se týká zejména točitého schodiště. Dřevo, které je nosným prvkem celého objektu, je napadené dřevomorkou. "V případě, že by se podařilo najít smysluplné využití pro památkově chráněný objekt a zdroj financování pro nezbytnou rekonstrukci, zasadí se univerzita o jeho realizaci," dodala Fojtová.

V objektu z druhé poloviny 19. století byl sklad pro lodě, společenská místnost pro setkávání členů a také byt správce areálu. Stavba byla později doplněna o skleněný pavilon, který patrně sloužil ke sledování veslařských závodů na řece. Ten už ale dnes nestojí.

V části dnešního Jundrova, kde loděnice stojí, se v minulosti pořádaly veslařské závody. Měly zde základnu ryze německé kluby, židovské kluby a nakonec i čeští veslaři. Loděnice je u řeky Svratky, kde začínala trénovat také olympijská vítězka Miroslava Knapková.

Závody se na Svratku vrátily loni na podzim. První klání osmiveslic dvou největších brněnských vysokých škol vyhráli zástupci Vysokého učení technického. Konkurenty z Masarykovy univerzity porazili přibližně o délku jedné lodi, a to i přesto, že do týmu poražených se jako kormidelník zapojil zkušený olympionik Oldřich Hejdůšek.
0 comments
add comment

Related articles