Halu královopolského nádraží čeká demolice

Publisher
ČTK
19.12.2022 08:25
Czech Republic

Brno

Brno - Halou královopolského nádraží v Brně se dnes rozezněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V sedm desetiletí starém prostoru se sešlo tolik lidí, kolik tato hala dlouho nepamatuje a zřejmě už nic podobného ani nezažije. Správa železnic má v plánu ji příští rok zbourat a postavit novou, menší a modernější nádražní halu. Mši zahrály společně Tišnovský komorní orchestr a Královopolský chrámový sbor.


"Dva roky jsme měli od vánočního hraní kvůli covidu prázdniny. Inspirovali jsme se v Praze, kde se Rybovka hraje na nádraží, hrává se i v brněnské Alfa pasáži. Tak jsme ji nastudovali taky a chtěli jsme jít mezi lidi," řekl ČTK dirigent tišnovského souboru Tomáš Křemen. V odjezdové hale panovala vánoční atmosféra s vánočním stromem, příchozí mohli také přispět na charitu Společnosti pro ranou péči.

Velkolepě pojatým nádražním prostorem tak zněly 45 minut varhany s dalšími nástroji a sborovým zpěvem v podání 65 muzikantů. "Oblastní ředitelství Správy železnic nám vyšlo ve všem vstříc a pomohlo nám, vypnuté bylo i staniční hlášení. Kolegové z obou souborů byli poměrně nadšeni. Hráli jsme venku, hrajeme v kostelech, ale na nádražích jsme ještě nehráli," řekl Křemen.

Na královopolské nádraží padla volba kvůli ideálnímu prostoru, ale i proto, že lidé z Tišnovska při cestách do Brna pravidelně procházejí právě tímto nádražím. "A s kolegy z Králova Pole už dlouho spolupracujeme, déle než jsem dirigentem. A s kým jiným hrát, když jsme v Králově Poli," poznamenal Křemen.

Rybovka vznikla na sklonu 18. století a příběh vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.
0 comments
add comment

Related articles