H. Králové odmítl smír s ADB v při o stadion, bude se dál soudit

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
22.05.2019 08:05
Czech Republic

Hradec Králové

Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes odmítli soudní smír s firmou ABD Invest ve vleklém sporu v kauze přestavby zimního stadionu. Vyslovili se pro to, aby ve sporu rozhodl soud. Ve sporu firma ABD Invest po městu požaduje 248 milionů korun. V dubnu ABD Invest přišla s návrhem smíru, aby jí město zaplatilo 40 milionů korun plus dva miliony na úhradu nákladů řízení. Rada města doporučila, aby firmě město v rámci smíru zaplatilo 12 milionů korun. Obě varianty smíru zastupitelé dnes odmítli.


Město věří, že jeho pozice ve sporu s ABD Invest je silnější i proto, že loni za 20 milionů korun koupilo více než stomilionovou pohledávku banky UniCreditBank Czech Republic za ABD Invest. Právní zástupce města Martin Prosser zastupitelům řekl, že firma ABD Invest žádné peníze nemá a z 99 procent je osvobozena od placení soudních poplatků. Upozornil, že celý spor ještě může trvat několik let a zastupitelům neúspěšně doporučil uzavření smíru.

Hradec Králové kontrakt s ABD Invest uzavřel v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Rekonstrukci mělo město splácet ročně 25 miliony korun a dále mělo ročně platit 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů. Na rekonstrukci si ABD Invest vzala u UniCreditBank úvěr.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná. Město firmě kontrakt vypovědělo. Soudy smlouvu označily za neplatnou a Hradec Králové poté stadion v prosinci 2013 od firmy převzal. Následný spor mezi Hradcem Králové firmou ABD o zaplacená a provedená plnění při rekonstrukci se přesunul k soudu.

V kauze pronájmu a rekonstrukce stadionu čelil trestnímu stíhání pro pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř (VPM). Podle spisu mohla městu vzniknout škoda 26 milionů korun. Malíř obžalobu od začátku odmítal a v roce 2015 jej hradecký krajský soud pravomocně obžaloby zprostil.

Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield. Chodu klubu se spor města s firmou ABD Invest nijak nedotýká.
0 comments
add comment

Related articles