Funkcionalistická budova nové radnice je dominantou Jablonce nad Nisou

Publisher
ČTK
09.02.2023 08:10
Czech Republic

Prague

Praha - Funkcionalistická budova nové radnice, ve které poprvé zasedli tamní zastupitelé 10. února 1933, je dominantou Jablonce nad Nisou a také jednou z významných staveb československé meziválečné architektury. Dílo architekta Karla Wintera, jehož součástí je i 51 metrů vysoká veřejnosti přístupná věž, vyrostlo na dnešním Mírovém náměstí mezi roky 1930 a 1932. Od konce 50. let je budova kulturní památkou a před několika lety se dočkala rekonstrukce, která jí vrátila zejména v interiérech někdejší eleganci.


Z původního vnitřního vybavení, pojatého ve stylu art deco, se mnoho nedochovalo, mezi výjimky patří třeba oválný stůl ze zasedací místnosti číslo 201 v jihovýchodním rohu radniční budovy. Ten v 70. letech minulého století dělníci obložili umakartem a i díky tomu se zachoval, v plné kráse ho ale mohou lidé obdivovat jen díky práci restaurátorů. Chybějící prvky, jako jsou stoly nebo židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních vzorů. A vestibul radnice zdobí lampy podle Winterových návrhů, na které v době stavby nezbyly peníze.

Radnice totiž vznikala v době nastupující hospodářské krize a kvůli nedostatku peněz nakonec bylo sídlo vedení města méně okázalé, než se plánovalo. Zatímco stavební část se dokončila podle návrhu, šetřilo se na umělecké výzdobě. Realizoval se jen velký reliéf s motivy sklářských profesí, pro Jablonec typických, v sále zastupitelstva. Prázdný naopak zůstal podstavec pro sochu skláře na schodišti před radnicí a nerealizovaly se ani alegorické sochy, které měly být nahoře na fasádě.

Jablonecká radnice byla součástí velkorysého meziválečného plánu na novou podobu městského centra. Kromě vedení města v ní našly místo také komerční podniky, které měly pomoci s financováním stavby. Tedy kavárna s terasou, restaurace, vinárna, městská spořitelna, dvě desítky obchodů nebo dodnes fungující biograf pro čtyři stovky diváků. Právě kino bylo jednou z prvních funkčních součástí radnice, první diváky přivítalo už 29. října 1932, tedy čtvrt roku před premiérovým zasedáním zastupitelů.
0 comments
add comment

Related articles