Funkcionalistická Anderova vila v Olomouci památkou nebude

Source
Vladimír Onderka
Publisher
ČTK
14.08.2006 12:45
Czech Republic

Olomouc

Olomouc - Olomoučtí památkáři neuspěli s návrhem zařadit funkcionalistickou vilu někdejšího podnikatele a mecenáše Josefa Andera na Svatém Kopečku mezi státem chráněné kulturní památky. Podle ministerstva kultury se funkcionalistická část objektu nedochovala v původním vzhledu a jeho celkový stavebně-technický stav je velmi špatný, řekla ČTK Martina Mertová z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.
Vila byla postavena v letech 1933 až 1934 podle návrhu významného českého architekta Bohumíra Čermáka. Podle Mertové je jedinečným dokladem funkcionalistického reprezentativního obytného domu, jehož umělecká hodnota dosahovala nejvyšší úrovně v měřítku celého Československa a byla srovnatelná s brněnskou vilou Tugendhadt.
"Je paradoxní, že ač odsouzena k zániku, bude zařazena do publikace Slavné vily olomouckého kraje a bude se jí týkat připravovaná brněnská výstava o spolupráci podnikatele a mecenáše Josefa Andera s architektem Čermákem," podotkla Mertová.
Připustila, že vila a její zahrada jsou silně zdevastovány. "Zapsáním mezi památky by však byl areál ochráněn přinejmenším před rozparcelováním a zachován jako celek. Rekonstrukce všech stavebních prvků by už nebyla možná, ale smířili bychom se i s opravou citlivě využívající replik," doplnila Mertlová.
Uvedla, že vlastníkem domu je od loňského roku firma Colber Invest, která s prohlášením památkou nesouhlasila. Návrh nepodpořily podle památkářů ani město Olomouc a Olomoucký kraj, podle nichž je areál vily narušen budovou mateřské školy ze 70. let minulého století. V okolí vily navíc platí režim ochranného pásma kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie a bývalého premonstrátského kláštera na Svatém Kopečku.
0 comments
add comment