Exteriér pavilonu pro Expo bude hotov do konce roku

Source
Lucie Petrová
Publisher
ČTK
04.11.2009 17:55
Czech Republic

Prague

Praha - Exteriér českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 v Číně stavitelé dokončí do konce tohoto roku, už na přelomu listopadu a prosince na bílé opláštění také navěsí 63.000 hokejových puků. Ty vytvoří reliéf pražského Starého Města. Pavilon připravují čínští stavebníci, na něž dohlíží český přípravný tým. V těchto dnech začali stavitelé též připravovat vnitřní konstrukci pavilonu, řekl ČTK mluvčí české expozice Jiří Potužník.
    Přípravná kancelář už také vybrala umělce, kteří se budou na podobě české prezentace podílet tím, že vytvoří zvláštní exponáty do speciálních objektů. Jsou to Jakub Nepraš, Federico Díaz, David Solnický, Martin Kovářík, Roman Dušek, Maxim Velčovský, Jiří Černý a Václav Mikule. "Čím konkrétně přispějí, zůstane ovšem zatím tajemství," uvedl Potužník. Podle něj musejí být každopádně výtvory na místě nejpozději začátkem února příštího roku, aby 1. dubna bylo vše připraveno na zkušební provoz. Mezi výtvarníky se nakonec neobjevil David Černý, o jehož účasti se jednalo.
    Součástí expozice bude také představení českých "perel" v kategoriích města a místa, objevy a vynálezy, umění a kultura, prvenství a rekordy a divy ČR. Návštěvníci se s nimi budou moci seznámit díky třídimenzionálnímu promítání. Vybrána byla zatím dvacítka divů, mezi nimiž nechybí například Karlův most, české lázně, Český Krumlov či Lednicko-valticý areál, dále kontaktní čočky, lodní šroub či slovo robot. Perel bude celkem 25, zbývající pětici nyní vybírají lidé mimo jiné na www.perly.idnes.cz. Lidmi vybrané divy budou známy kolem 25. listopadu.
    Český pavilon s expozicí Urbanizovaná krajina, který tvoří firma Film Dekor, má zemi představit jako moderní stát 3. tisíciletí na křižovatce kultur, národů a nápadů. Interiér pavilonu bude jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a nejrůznějších prožitků: divák má být okouzlen, emocionálně zasažen a překvapen.
    Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května příštího rok a už 17. května bude na výstavišti český národní den. Vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun, kvůli škrtům ve státním rozpočtu musela přípravná kancelář ušetřit 29 milionů korun. Další šetření Potužník neočekává.
0 comments
add comment