Dvě procenta z proinvestovaných peněz dá Praha na umění

Publisher
ČTK
13.06.2018 08:55
Czech Republic

Prague

Praha - Hlavní město v příštích dvou letech dá každoročně dvě procenta z proinvestovaných peněz na umění, které bude umístěné ve veřejném prostoru. V letošním roce by to mělo být 135 milionů korun. Program "2 % na umění" bude na zkoušku fungovat dva roky. Po jednání rady, která materiál dnes schválila, to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Polovina částky bude určena na nákup děl, která jsou již hotová. Druhá část půjde na soutěže, ve kterých umělci budou připravovat díla pro konkrétní prostor. Hlavním garantem programu bude Galerie hlavního města a na realizaci se bude podílet i Institut plánování a rozvoje, který bude vybírat místa, kam by měla být díla umístěna. Zároveň bude fungovat komise, která bude díla pro veřejný prostor vybírat.

Důvody pro zřízení programu jsou tři - oživení veřejného prostoru, obnovení kontaktu veřejnosti se současným uměním a dostanou prostor pro seberealizaci umělci. "Naším záměrem je, aby se o výtvarném umění znovu začalo mluvit, aby si ho lidé všímali, aby třeba i něco provokovalo, protože to kultivuje debatu o umění a estetice," řekl zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice).
0 comments
add comment

Related articles