Dva objekty lázní Kyselka se dočkají rekonstrukce za 60 milionů

Source
Martina Vašíčková
Publisher
ČTK
26.03.2012 20:50
Czech Republic

Prague

foto: www.zachrante-lazne-kyselka.cz
Praha - Do konce letošního roku by mohla začít rekonstrukce dvou objektů chátrajících lázních Kyselka, které vlastní společnost Karlovarské minerální vody (KMV). V domě Stallburg by měly vzniknout nové byty, v pavilonu Löschner muzeum. Podle gene- rálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho se na rekonstrukci těchto dvou objektů, která vyjde na 60 milionů korun, shodl investor s ministerstvem kultury, Karlovarským krajem i obcí Kyselka.
     O rekonstrukci dalších pěti objektů, z nichž tři jsou majetkem KMV a dva společnosti RSI (nástupce C.T.S. DUO), se podle Pasqualeho jedná. "Budeme se snažit získat konsenzus na zbývajících pět objektů a jsem si jistý, že ho dosáhneme," řekl dnes novinářům Pasquale.
     Chátrající areál lázní Kyselka čítá dohromady 13 objektů, na šest budov prý zatím neexistuje záchranný projekt. Lázně mají statut kulturní památky, podle ministerstva kultury jsou jednotlivé objekty historicky i urbanisticky cennou součástí unikátního areálu. V minulosti ale doplatily na důsledky privatizace v 90. letech, vlivem dlouhodobé špatné údržby jsou v havarijním stavu.
     Opravy domu Stallburg a pavilonu Löschner podle Pasqualeho svým rozsahem desetinásobně přesahují rámec minimálně vyžadovaný zákonem o státní památkové péči. Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostala firma KMV na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu.
     Vybrané objekty má opravit architektonický atelier Medika projekt. Podle jeho jednatele Zdeňka Havliny se v současnosti dokončuje dokumentace pro územní řízení, do podzimu by chtěli získat stavební povolení.
     Dům Stallburg byl už v době vzniku v  roce 1894 projektován jako bytový. "Restaurováním zde vznikne osm pěkných bytů různých velikostí," uvedl Havlina. Z pavilonu nad Löschnerovým pramenem, který byl vybudován na počátku 20. století, by mělo vzniknout muzeum s kavárnou.
     Podle Pasqualeho asi nebude možné se vyhnout demolicím některých objektů, nebudou to však budovy ve vlastnictví KMV. Bourání dlouhodobě kritizuje například Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), která iniciovala petici na záchranu lázní. Ve středu 28. března by měl o petici a sporech kolem lázní Kyselka znovu jednat senátní výbor pro vzdělání a kulturu.
0 comments
add comment

Related articles