Do tendru na stavbu laboratoří TUL se přihlásilo osm firem

Source
Leona Vacková
Publisher
ČTK
22.06.2010 17:00
Czech Republic

Liberec

Liberec - Do tendru na půlmiliardovou zakázku na výstavbu nových laboratoří Technické univerzity v Liberci se přihlásilo osm českých firem. ČTK o tom dnes informovala mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Nabídky firem zatím nejsou známé, otvírání obálek je naplánováno na závěr příštího týdne.
   
Rektor Zdeněk Kůs dnes ČTK řekl, že je se zájmem firem o zakázku spokojen. "Vzhledem k přísným pravidlům, která jsme nastavili, je poměrně vysoký," řekl.
    Komplex nových laboratoří vznikne díky podpoře Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož liberecká univerzita získala 800 milionů korun. Jen zhruba polovina je ale určena na výstavbu nového objektu, další peníze půjdou do vybavení a přístrojů. "Projekt je naplánován na čtyři roky, nové laboratoře ale musí stát v červnu 2012," řekl Kůs. Projekt je jedním z osmi, které loni peníze z programu na výzkum a vývoj dostaly.
    Moderní komplex laboratoří bude sloužit pro technické obory a výzkum v oblasti nanotechnologií a nanomateriálů. Areál vyroste v blízkosti Studentského náměstí v areálu univerzity na nevyužívaných pozemcích a částečně nahradí i budovy, které už dosluhují. Výstavbě nového sedmipodlažního komplexu tak bude předcházet demolice starých budov. Práce by měly začít ještě letos. Soutěž byla podle Kůse otevřena všem uchazečům z Česka i zahraničí. Univerzita požadovala zkušenosti se stavbami tohoto druhu a velikosti. Rozhodující je především cena a termín dodání. "Cena i doba dokončení jsou závazné, nepočítáme s úhradou takzvaných víceprací a za každý den prodlení zaplatí dodavatel nemalé penále," zdůraznil Kůs.
    Laboratoře jsou největší investiční akcí v 55leté historii liberecké univerzity. Cílem projektu je zlepšit podmínky pro výzkum a vývoj, ale také pro studium. Univerzita díky nim získá i prostor k dalšímu rozvoji. "Je to projekt, který v první čtyřleté fázi staví a pořizuje vybavení a zároveň nabíhá jeho výzkumná činnost. Po čtyřech letech si už musí vydělat nejen na mzdy, ale i na obnovu vybavení," řekl rektor. Laboratoře by podle něj měly zaměstnat 80 až 100 odborníků a ročně by měly z různých zdrojů získat kolem 100 až 150 milionů korun na svůj provoz.
0 comments
add comment