Designblok otevře bývalou restauraci Expo 58

Publisher
ČTK
13.09.2018 09:45
Czech Republic

Prague


Praha - Budovu Expo 58 v Praze na Letné, která připomíná československé úspěchy na světové výstavě před 60 lety, budou moci lidé navštívit v rámci Designbloku. V někdejší restauraci, která dnes slouží jinému účelu, bude také výstava. Přispět do ni mohou všichni, kdo mají dokumenty připomínající historii budovy. ČTK to dnes sdělila Kateřina Chourová za agenturu Havas PR Prague, která v budově sídlí.

Přehlídka designu Designblok se uskuteční od 25. do 28. října s hlavním sídlem na holešovickém Výstavišti. Pro jubilejní 20. ročník jako téma jeho pořadatelé zvolili oslavu. Budova Expa bude přístupná 28. a 29. října, na kdy je připraven projekt Expospektiva, jehož součástí budou i přednášky o bruselském stylu nebo ukázky nábytku. "Chceme oživit atmosféru doby, kdy restaurace patřila mezi nejoblíbenější místa v Praze," uvádějí zástupci agentury. Lidé mohou videa, fotografie, psané vzpomínky nebo jiné materiály vztahující se k restauraci v době od 60. do 80. let poslat na adresu expospektiva@expo58.cz.

V roce 1958 získala budova architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného na světové výstavě v Bruselu dvě ceny za inovativní mix moderních technologií, architektonického designu a funkčnosti, ale obdržela i nejvyšší ocenění, Zlatou hvězdu.

Bývalý restaurant byl po svém velkolepém úspěchu převezen do Prahy a znovu postaven v hojně navštěvovaných Letenských sadech. V roce 1964 bylo Expo 58 prohlášeno za kulturní památku. Druhá část expozice, samotný výstavní pavilon, byla znovu postavena na pražském Výstavišti, kde sloužila až do tragického požáru na začátku 90. let.

Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho, v 90. letech byla vydražena v privatizaci a poté několikrát změnila majitele a chátrala. Od počátku nového tisíciletí je sídlem reklamní agentury.
0 comments
add comment

Related articles