Design 70. let viděly stovky lidí, výstava putuje do Brna

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
26.10.2007 12:00
Czech Republic

Prague

Praha - Obrovský návštěvnický ohlas sklidila výstava bytové kultury 70. let, kterou pod názvem Husákovo 3+1 uspořádala ve svých prostorách pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Svoji školní galerii proto na uplynulý měsíc proměnila v dokonalou repliku panelového domu typu VVÚ-ETA, do kterého proudily denně stovky lidí. Výstavu dnes korunovala aukce některých vystavených předmětů.

    Poslední šanci vrátit se o 30 let zpátky mají návštěvníci do středy 24. října. Do dnešního dne výstavu vidělo 3700 lidí a expozice se tak stala nejnavštěvovanější v historii školní galerie.
    Uspořádáním aukce se také autoři věnovali své teorii o tom, že dílo, které se dostane na výstavu, či do pozornosti médií, získává automaticky na ceně. Dražba jejich myšlenku podpořila, protože jak jinak by našli kupce například skleničky od hořčice s nápisem Bona, za niž nový majitel zaplatil 150 korun. Mezi jinými bytovými doplňky byla třeba také z mnoha interiérů známá drhaná sova, oblíbené nástěnné hodiny, lampy s typickým designem a svého kupce našel i významný představitel své doby, toaletní papír nekrepovaný, jehož cena se z vyvolávacích deseti korun vyšplhala až na korun 70. Licitátor připomněl, že stejně jako u všech předmětů nejde o cenu užitnou, ale kulturněhistorickou.
    Výstava bude putovat do Brna, kde by se měla představit v Domě umění pravděpodobně koncem tohoto roku. Předměty, které byly do výstavy jen zapůjčené, se budou vracet a některé části výstavy, například typické umakartové jádro, podle mluvčí školy Kamily Stehlíkové odkoupí Uměleckoprůmyslové muzeum.
    Pořadateli výstavy jsou především studenti oboru Dějiny a teorie designu a nových médií VŠUP. Expozici vytvořili proto, že design 70. let se v zahraničí těší stále většímu zájmu laiků i odborníků, ale v tuzemsku tomu tak zatím příliš není. "Výstava Husákovo 3+1 se chce pokusit podrobněji zmapovat tehdejší nabídku výrobků i podmínky jejich vzniku," řekli novinářům autoři při zahájení výstavy.
    Většinou jsou narození v 70. letech - jsou to tedy ti, pro které se vžil termín Husákovy děti. "Je to výhoda i nevýhoda, byli jsme tehdy děti, nemohli jsme tehdejší trendy kriticky posuzovat, na druhou stranu nám to umožňuje sledovat tuto dobu způsobem nezatíženým zkušenostmi," uvedl teoretik architektury Cyril Říha.
    Výstava na VŠUP je součástí projektu s názvem 3 x sedmdesátá, který zahrnuje ještě výstavu Fotografie 70. let v ČSR, která se koná do 28. října v Klatovech, a připravovanou přehlídku Uměleckoprůmyslového muzea. Ta se bude věnovat módě zmíněného období a pod názvem Kytky v popelnici: společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu se uskuteční od prosince do února. tato přehlídka bude pokračováním cyklu oděvních výstav pořádaných Uměleckoprůmyslovým muzeem. Díl věnovaný 70. letům chce představit životní styl desetiletí na oděvech a oděvních doplňcích československé a zahraniční výroby i produktech domácích švadlen.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
ja chcem tiez
Tomas Gelien
26.10.07 09:32
Prožil jsem to - nepotřebuji vidět
Čestmír Prchlík
01.11.07 02:35
show all comments