Český Těšín má nově dvě památkově chráněné vily

Publisher
ČTK
03.01.2017 14:20
Czech Republic

Český Těšín

Fuldova vila
Český Těšín - Český Těšín na Karvinsku má nově dva objekty na seznamu chráněných památek. Jedná se o Fuldovu vilu v Masarykových sadech z roku 1899, kterou těšínský stavitel vybudoval pro svou rodinu, a vilu ve Smetanově ulici z roku 1930. V obou vilách nyní sídlí mateřské školy. Město o přidání na seznam usilovalo kvůli lepší ochraně objektů, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Dorota Havlíková.


Do budoucna by město chtělo vily renovovat a využít na jejich opravu a zachování historického rázu dotační peníze. "Chceme chránit výjimečné architektonické památky a skutečnost, že jsou na seznamu, nám umožňuje usilovat o příspěvky z různých programů na jejich obnovu," vysvětlila referentka památkové péče městského úřadu Beata Křenková.

Dvoupodlažní Fuldova vila sloužila v minulosti i jako německý konzulát, jako mateřská škola začala být využívána po druhé světové válce. "Novorenesanční dvoukřídlá vila je příkladem vysoce kvalitní historizující architektury s náročnou dekorativní výzdobou. Zejména portál kolem dveří je mistrovskou uměleckořemeslnou prací," podotkla Křenková. Pozoruhodný je podle ní také rozsah použití pískovce na převažující části zdobných prvků.

Dům ve Smetanově ulici byl postaven pro Gottlieba a Stellu Fantelovy. Jeho podoba byla inspirována anglickými vilovými stavbami. Od 50. let 20. století byly ve vile jesle, později mateřská škola.

Mluvčí připomněla, že město se snaží finančně podpořit i renovace objektů, které nejsou památkově chráněny. Pro letošní rok tak vyhlásilo dotace na obnovu a zachování drobných architektonických prvků.

"Dotační titul je určený na obnovu historických prvků staveb, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se v území městské památkové zóny. Jedná se o drobné prvky, které vznikly do roku 1945 a jsou dokladem tehdejšího stavitelského i řemeslného umu. Jsou to především původní špaletová okna, vchodové a balkonové dveře, dřevěné výkladce, kovová zábradlí v exteriéru budov, zimní zahrady, původní oplocení nebo altány," upřesnila Křenková. Pro zájemce, kteří mohou podávat žádosti do 15. února, je připraveno 200.000 korun. Získat mohou polovinu z uznatelných nákladů.

V Českém Těšíně je v současné době 16 památkově cenných objektů. Jde například o budovu Střelnice, římskokatolický kostel a kostelík v Koňákově či objekt bývalé synagogy.
0 comments
add comment