Centrum současného umění DOX se rozšířilo o multifunkční sál

Publisher
ČTK
20.04.2018 14:40
Czech Republic

Prague

Petr Hájek

Praha - Pražské Centrum současného umění DOX se rozšířilo o multifunkční sál nazvaný DOX+ v provedení studia Petr Hájek Architekti. Bude sloužit divadlu, tanci, hudbě či performancím. Sál s kapacitou 450 až 700 návštěvníků představuje poslední, čtvrtou, fázi rozšíření Centra DOX, které se stane se svými 8000 metry čtverečními jednou z největších institucí zaměřených na současné umění v Česku. Novináře o tom dnes informoval ředitel Centra DOX Leoš Válka.


"Celkové náklady na všechny čtyři fáze výstavby rozsáhlého komplexu DOXu se pohybují kolem 460 milionů korun, na čtvrtou fázi jsme si museli vzít masivní úvěr. V zahraničí jsou však náklady na stavby podobného typu až čtyřnásobně vyšší," řekl ČTK Válka.

Propojení koncertního sálu se samostatnou zkušebnou poskytne profesionální zázemí pro divadelní a taneční produkce, filmové projekce, performance, koncerty či konference. Stálé zázemí v novém prostoru DOX+ najde od letošního roku divadelní soubor Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského. Soubor tam 4. června uvede premiéru představení Útočiště.

Vzhledem k novým prostorám DOX rozšířil stávající programovou pracovní skupinu, jejímiž členy jsou nově Dočolomanský, ředitel dokumentárního festivalu v Jihlavě Marek Hovorka pro film a Petr Hájek pro architekturu.

"Naším cílem přitom není přebírat existující formáty ani duplikovat zaměření či program místních zavedených institucí zaměřených na divadlo, tanec, hudbu či film, ale vytvářet především podmínky k tvorbě a vzniku nových děl,"
sdělila členka programového týmu projektu DOX+ a ředitelka komunikace Michaela Šilpochová. "Zaměříme se na tvůrci, v jejichž práci se objevuje náhled na současnou společnost a jejichž rukopis je nezaměnitelný a autentický," dodala.

Nový sál DOX+ se zkušebnou doplňuje zrekonstruovaný šestipatrový objekt v Poupětově ulici, který slouží jako provozní zázemí a ve třech patrech v něm sídlí soukromá vysoká škola ARCHIP.

Centrum současného umění DOX otevřelo své dveře veřejnosti poprvé v roce 2008. Pod projektem přestavby bývalé holešovické továrny na multifunkční prostor je podepsán architekt Ivan Kroupa. V roce 2011 přibyla další budova s dvěma výstavními prostory a auditoriem. O pět let později se v objektu objevil další prostor v podobě Vzducholodě Gulliver. V jejích útrobách se odehrávají akce zaměřené na literaturu.
0 comments
add comment

Related articles