Source
Petr Satrapa
Publisher
ČTK
26.09.2005 11:45
Czech Republic

Prague


back to article
4 comments
Aha
Carlo
| 30.08.18 07:53
No to se mate cim chlubit. V Italii v Rime jsou stavby stare i bezmala 3000 let a jenom arena ve Verone ktera dodnes slouzi kulturnim akcim ma 2000 let.
Hrdost na vlastní kořeny
Vích
| 30.08.18 11:11
Tak kolébka civilizace v Mezopotámii je 5000 let stará, ale o toto jistě nejde, kořeny české státnosti jsou opravdu "jen" 1100 let staré, to však neznamená, že bychom je neměli ctít a vážit si jich a být na ně náležitě hrdí.
Česko/ČR
Jan Blanický
| 09.09.19 01:34
Neskutečná hloupost. Ta vaše "ČR" je pouze 26 let stará a dál nesahá. Správně je "Nejstarší dochovaná budova v Česku". Budečská rotunda nemá opravdu nic společného s "republikou", to by vám snad mohlo proboha dojít. V historickém kontextu lze užít pouze zeměpisný název, který není politický, mohli byste stejně bizarně napsat "nestarší budova v ČSSR" a mělo by to stejnou výpovědní hodnotu. Politcké názvy jsou přechodné, zeměpisné nadčasové a trvalé. Změňte to, je to trapné.
...
Ondra
| 09.09.19 10:45
Budečská rotunda se nachází na území České republiky, což je existující stát, a proto o ní lze nepochybně hovořit jako o nejstarší dochované stavbě v České republice. O tom, že je to nejstarší stavba v ČSSR hovořit skutečně nelze, poněvadž stát ČSSR dnes již neexistuje (což vás zřejmě trochu zmátlo). Říci, že budečská rotunda BYLA nejstarší dochovanou stavbou v ČSSR by ovšem již možné bylo a výpovědní hodnota takového tvrzení by jistě také byla zcela v pořádku. Tolik malé jazykové okénko.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.