Brno se možná dočká památníku svatých Cyrila a Metoděje

Publisher
ČTK
05.07.2011 16:35
Czech Republic

Brno

Brno - Brno se možná dočká památníku svatých Cyrila a Metoděje. Brněnské biskupství o tom jedná s magistrátem. Hledá i místo, kde by byl památník umístěn. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

    Podle ní je jednou z variant umístění památníku blíže neurčená lokalita poblíž jedné z hlavních dominant města, katedrály na Petrově. "Již řadu let je přáním brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, aby i v Brně mohli být soluňští bratři důstojně připomenuti," uvedla Jandlová.
    Cyril a Metoděj jsou podle ní spolupatrony brněnské diecéze a jejich reliéfy zdobí průčelí katedrály na Petrově. Katedrála uchovává i Cyrilovy ostatky. Kdy by měl nový památník v Brně stát, neuvedla. Připomněla pouze, že v roce 2013 bude 1150. výročí příchodu obou slovanských věrozvěstů na Moravu.
    Česko si dnes připomíná odkaz svatého Cyrila a Metoděje. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy ke vzniku českého státu. V občanském kalendáři je dnešní den státním svátkem. Pro tisíce katolických věřících na moravském Velehradě dnes při národní pouti slavnost dvou svatých vyvrcholí bohoslužbou.
0 comments
add comment

Related articles