Brněnské krematorium se na jeden večer změní v koncertní síň

Publisher
ČTK
29.01.2020 21:45
Czech Republic

Brno

Ernst Wiesner


Brno – Síň brněnského krematoria se pro jeden únorový večer promění v koncertní sál. Funkcionalistický prostor si vybral komorní soubor Brno Contemporary Orchestra, který se věnuje současné klasické hudbě. Koncertem plánovaným na 9. února připomene autora stavby Ernsta Wiesnera. ČTK to oznámila za orchestr Lucie Šnajdrová.


Od Wiesnerova narození uplynulo 21. ledna 130 let. K jeho nejslavnějším stavbám patří právě budova krematoria. Wiesner byl přesvědčen, že modernistická forma nemá být samoúčelná a že musí sloužit k umocnění vnitřního prožitku, má nabízet duchovní rozměr pro pietní rozloučení s tělem i duší zesnulého.

"Koncertem, který není liturgický, ale duchovní, který nezazní v sakrálním, ale pietním prostoru, bychom rádi navázali na představu Ernsta Wiesnera a alespoň symbolicky vztyčili 'komín' propojující tento svět se světem, který nás přežívá a dalece přesahuje," uvedl dramaturg Viktor Pantůček.

"Krematorium nemusí být považováno jen za místo posledního rozloučení, ale za bránu do světla, do věčnosti. Navíc, kdo byl v krematoriu večer? Já teda ne a sám jsem zvědav, jaké to bude," doplnil Pavel Šnajdr, umělecký vedoucí a dirigent orchestru.

Autory vybraných skladeb jsou Salvatore Sciarrino, Pavel Zemek Novák, Witold Lutoslawski a Krzysztof Penderecki. Podle Šnajdra jde o "klasiky soudobé hudby". Spolu s Brno Contemporary Orchestra vystoupí ještě vokální soubor Ensemble Frizzante a klavíristka Nikol Bóková.
0 comments
add comment