Břeclav chce postavit miniaturu Lednicko-valtického areálu

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
13.02.2008 20:35
Czech Republic

Břeclav

Dianin chrám
Břeclav - Atrakcí Břeclavi by se mohl stát park miniatur, který by byl zmenšenou kopií Lednicko-valtického areálu. Tamní radní uvažují o tom, že nechají miniatury četných historických staveb, které jsou chloubou areálu, postavit v parku břeclavského zámku. ČTK to dnes řekl místostarosta Pavel Dominik.
    "Rozhodně nechceme miniatury postavit jen tak vedle sebe. Vytvořili bychom s jejich využitím malou maketu celého areálu, aby se v něm zájemci mohli lehce zorientovat," uvedl. Podle některých úvah by mohl park miniatur stát ještě letos.
    S nápadem na jeho výstavbu přišel břeclavský starosta Dymo Piškula po návštěvě partnerského města Břeclavi - Anrychówa v  Polsku, kde stojí obdobný park s miniaturami staveb.
    Břeclavský minipark by byl výhradně věnován Lednicko-valtickému areálu. Ten se rozkládá na 185 kilometrech čtverečních. Je to krajina plná památek a rybníků upravená v  anglickém stylu. Areál nechali vytvořit příslušníci šlechtického rodu Lichtenštejnů.
    Kromě vyhlášených zámků v Lednici a Valticích stojí v  areálu bezmála 20 dalších mimořádných historických staveb. Patří k nim například Obelisk, Minaret sloužící jako vyhlídková věž, romantická zřícenina Janohrad, kolonáda Rajstna a mnohé další objekty.
    Lednicko-valtický areál byl v  roce 1997 zapsán mezi památky UNESCO. Ročně jej navštíví stovky tisíc turistů z  celého světa.
    Asi nejznámější park miniatur staveb je v Bruselu. V parku Mini Europe jsou v belgické metropoli miniatury významných staveb kontinentu. Své "zastoupení" v něm má každá ze zemí Evropské unie. Je v něm 300 objektů zpracovaných do nejmenších detailů.
    V Česku je soubor miniatur významných staveb k vidění na ostravském výstavišti. Areál MiniUni nabízí návštěvníkům více než 20 modelů budov evropských měst vyrobených v měřítku 1:25. Dominantou areálu je 12 metrů vysoká Eiffelova věž.
0 comments
add comment