Benešov chystá rekonstrukci piaristické koleje, kterou koupil od církve

Publisher
ČTK
05.06.2024 17:30
Czech Republic

Benešov


Benešov - Benešov chystá rekonstrukci piaristické koleje, kterou v roce 2021 koupil od církve. Letos chce například obnovit fasádu do dvorany a opravit část, v níž vzniknou výstavní prostory Muzea Podblanicka. Letošní náklady jsou odhadovány zhruba na 14 milionů korun, informovala ČTK mluvčí radnice Tereza Lípová.


Město v tomto roce investovalo 210.000 Kč bez daně do obnovy oken do dvorany, za dalších sedm milionů korun chce v této části opravit fasádu a vyměnit vchodové dveře. Kromě toho má v plánu za 3,5 milionu korun vybudovat v prvním patře tři kanceláře a za stejnou částku připravit prostory pro muzeum.

V příštím roce by měla přijít na řadu rekonstrukce suterénu západního křídla pro Muzeum Podblanicka, oprava dvorany včetně zeleně podle architektonické studie, obnova oken a fasády v rajské zahradě a restaurování slunečních hodin, které jsou ve špatném stavu.

Muzeum Podblanicka, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, má pobočky v Benešově, Vlašimi a Růžkových Lhoticích. Do areálu piaristické koleje se má přestěhovat pobočka z Malého náměstí v Benešově. Uvolní se tím prostory pro Muzeum umění a designu zřizované městem. Sbírkové předměty má nyní uloženy ve více objektech a rozšíření prostor by potřebovalo.

Církev piaristickou kolej prodala městu za 40 milionů korun. Radnice nechtěla, aby ho získal někdo jiný a nechal chátrat. Objekt je z větší části pronajatý. Piaristická kolej byla postavena v roce 1708 s barokním kostelem svaté Anny, který však zůstal ve vlastnictví farnosti. Dohromady tvoří dominantu Masarykova náměstí. V přízemí koleje je 30 místností, v prvním patře dalších 20. Uprostřed hlavní budovy se nachází rajská zahrada s fontánou. Areál má celkovou plochu téměř 3400 metrů čtverečních.
0 comments
add comment

Related articles