Architekt Hrůša: Nízká cena opravy ve Valticích neohrozí

Source
Filip Vrána
Publisher
ČTK
13.07.2014 17:50
Petr Hrůša

Valtice (Břeclavsko) - Nízká cena, za kterou byla vysoutěžená rekonstrukce barokního divadla, zámecké jízdárny a domku zahradníka na zámku ve Valticích na Břeclavsku, projekt oprav podle jeho architekta Petra Hrůši neohrozí. Rekonstrukci byla ale podle něj pomohlo velkorysejší financování. Hrůša to dnes řekl ČTK. Původně měla rekonstrukce prostor stát až čtvrt miliardy, stavební firma PSJ vyhrála zakázku s cenou 107 milionů korun. Stavbu považuje za prestižní.
    Podle Hrůši u podobně náročných projektů vždy hrozí nebezpečí, že vysoutěžené prostředky na stavbu nebudou stačit. "S tím nasazením, které tu pozorujeme, je ale reálné to dokončit," uvedl Hrůša. Podle něj se na místě doslova dvakrát obrací každá cihla. "Jako architekti bychom byli samozřejmě rádi, aby peněz na stavbu bylo víc," uvedl Hrůša.
    Podle něj nakonec nebude nutné měnit některé barokní krovy v jízdárně. Stavbu naopak brzdí archeologický výzkum. Musí se upravovat kanály vzduchotechniky. "U divadla se našly dvoumetrové stěny v podzemí, které odpovídají historickým vedutám," uvedl Hrůša.
    Španělská jízdárna, kde se každoročně konají například Valtické vinné trhy, dostane opět podobu původního využití. Na zemi bude podlaha z tlustých jasanových fošen, která navíc podpoří akustiku sálu.
    Podle Hrůši by se do areálu mohly vrátit i tradiční hony. "Není to nic pompézního, ale jde o využití krajiny," myslí si Hrůša.
    Kromě projektu oprav jízdárny a divadla, kde vznikne Národní centrum divadla a tance se plánují i další menší opravy areálu. Ministerstvo kultury dá 12 milionů na opravu zdí a terasy na nádvoří. Opravená tak budou příští rok většina nádvoří. Podle zámeckého kastelána Michala Tlustáka zatím chybí peníze na poslední stranu, kterou jsou fasády horních koníren.
    Valtický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného od roku 1997 na seznam světových památek UNESCO. Ročně zámek navštíví asi 45.000 platících turistů. Ve sklepením je navíc expozice Salonu vín, kam přijedou další desítky tisíc lidí.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
re.rekonstrukce
Zdeněk Skála
15.07.14 07:14
show all comments

Related articles