ArchiMyšl: Litomyšl oslaví na konci září světový den architektury

Publisher
ČTK
08.09.2023 17:50
Czech Republic

Litomyšl

Litomyšl – Litomyšl na Svitavsku zahájí v pátek 29. září program ke světovému dni architektury. Akce nazvaná ArchiMyšl potrvá do konce víkendu a zájemce pro- vede litomyšlskou moderní architektu- rou. ČTK to řekla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Michaela Severová. Program připravuje město podvanácté.


V sobotu dopoledne se lidé mohou vydat na komentovanou projížďku po stavbách moderní architektury v Litomyšli. Provede je městská architektka Zdeňka Vydrová. Odpoledne se také koná procházka po nové lávce přes I/35, a to se zástupci architektonické kanceláře Ehl-Koumar.

I letos se bude konat program Přezůvky s sebou. Lidé mají možnost navštívit objekty, které byly nedávno opravené a nechybí jim prvky moderní architektury.

"Jejich zvláštností však je to, že se do nich lidé běžně nepodívají. Bude příležitost zeptat se investorů. Budovou Školamyšle nás provede architekt Jiří Šafr. Snažíme se zajistit také prohlídku některých částí zámku, které jsou právě v rekonstrukci," řekla Severová.

Následovat bude beseda Na pivo nejen s architekty v Zámecké jízdárně, pozvání přijali Josef Pleskot a Jana Vohralíková. "Oba se potkali již před lety při revitalizaci zámeckého pivovaru v Litomyšli a dnes spolu pracují na Pražském hradě. A úplný závěr večera bude patřit noční prohlídce chrámu Nalezení svatého Kříže," uvedla Severová.

Nedělní odpoledne se lze vydat na komentovanou vycházku parku Zdeňka Kopala s autorkou návrhu Evou Wagnerovou. Pak se uskuteční beseda se Štěpánem Jílkem a Pavlem Mrověcem, autory nového liturgického vybavení v chrámu Povýšení svatého Kříže.
0 comments
add comment

Related articles