Publisher
ČTK
15.02.2021 21:40
Czech Republic

Prague


back to article
10 comments
750 milionů na projekt
Vích
| 16.02.21 11:27
750 milionů na projekt odpovídá stavbě za 15, ne za 5 miliard korun. Není tam tisková chyba?
Projektu na Vltavské říkám "druhý pakul" a nevnímám ho dobře. Praha nepotřebuje další sály o velikosti 500 a 700 míst, těch má dost. Samotné Kongresové centrum bojuje o přežití. Praha potřebuje jen ten filharmonický sál o velikosti 1800 míst, který se přesně vejde na konec Revoluční ke Štefánikovu mostu, kde se tak konečně po 200 letech můžeme dočkat dokončení hradebního korza v návaznosti na Národní a Příkopy a k Národnímu divadlu a Obecnímu domu přidat Pražskou filharmonii s výhledem na hradčanské panorama. Výhled na dálnici od Vltavské k Muzeu není dobrý. Humanizace magistrály by měla přirozeně následovat hned po té, ale bude to běh minimálně na 20 či spíš 50 a více let. Praha potřebuje řadu veřejných staveb, Národní knihovnu a univerzitní budovy, Mediatéku, Archeologické a Železniční muzeum, pořádnou tržnici. Pokud se chce dostat na mapu světa, tak i pobočku Centre Pompidou nebo Guggenheimova muzea. Mám takový dojem, že to Kunovského SAR a TOP09 před volbami dost nedomysleli a že z toho bude ještě velké rozčarování, až si město uvědomí, do čeho se žene. Dlouhodobě to sleduji, ale nejsem si vědom, že by k Vltavské proběhla jakákoliv faktická oponentura, která by nebyla jen slepě pro, ale zvážila i negativa, tohoto mega záměru. Myslím, že je nejvyšší čas zapojit kritické myšlení. Budiž k tomu aspoň tady na AW otevřená diskuze, když to nejde jinak.
rozhazování peněz pokračuje
M. Kletečková
| 16.02.21 02:59
Jistě si hudbymilovní pražácí udělají na těch 6 mld Kč sbírku.
Vždyť filharmonický sál je dnes tak potřeba.
Náš stát má zhruba jen 2 bilióny Kč dluhů.
add 750 milionů na projekt
Josef Brofský
| 16.02.21 04:15
Obávám se, že se Praze v příštích volbách nepodaří zbavit se vlivu Pirátů + TOP09 + různých spolků aktivistů, kteří nyní Prahu úspěšně likvidují. Náprava bude až na příštích generacích ... úspěchem by dnes v Praze bylo, docílit odsunutí přípravy a realizace všech větších investičních záměrů.
Ale jo, pane!...
šakal
| 16.02.21 04:13
... Místo je to pěkné – tam ten park okolo Lannovy ulice. (Už jsme se o tom bavili.) Lepší než Vltavská. Ale mám dojem, že by to bylo malé. Tak ještě to Rudolfinum by se tam vešlo. Ale budova pro dvojnásobnou kapacitu diváků?... To se bojím, že asi ne.
Pěkné místo
Vích
| 16.02.21 07:26
Šakale, volně tady navazuji na tu vaši úvahu, že by bylo skvělé mít koncertní síň ještě o most blíže u Čechova mostu na konci Pařížské, tj. místo InterContinentalu. V roce 2012 tu orodoval Ondřej Císler za Klárov, tj. ještě blíže k Hradu a více v samotném srdci města. Ale místo parku, což mi místní nedokážeme překousnout. Základ je si říci, jak velký sál by to měl být a od toho řešit jeho umístění. V 2012 jsem tu argumentoval, že londýnská Royal Albert Hall pro 7000 lidí má rozměry elipsy 80x90m. Vidím to tak, že na stavbu do 2000 míst stačí v pohodě elipsa velikosti 70x80m a ta se ke Štefánikovu i Čechovu mostu vejde, ta místa jsou si charakterem podobná. Pokud diskuzi začít ještě obecněji, úžasná by byla podzemní síň, jeskyně, pod metronomem s vchodem od mostu místo stalinistického schodiště. Kousek je tu metro Malostranská, tramvaj a v docházkové vzdálenosti řada hotelů. Park by zůstal nedotčen a lidé po koncertě by se mohli projít jak po parku, tak po náplavce nebo k orloji. To je koncepční debata, která by mi přišla přínosnější, než filharmonií skrytě sanovat developerské investice do přebudování infrastruktury na Vltavské, kde bude ještě několik desetiletí staveniště.
Že Vltavská nebude za 5 miliard, je myslím 99% odborníků jasné. Zatímco u Čechova či Štefánikova mostu je to cena za zastavěných 5000 m2 přiměřená, na 20 000m2 na Vltavské, tj. i plocha Kongresového centra, je 5 mld málo.
No jo!...
šakal
| 17.02.21 09:22
Já víceméně souhlasím. Tedy jen heslovitě:
- Je otázka, nakolik Royal Albert Hall odpovídá svým prostorovým komfortem dnešní době. Já tam nikdy nebyl. Smetanova síň obecního domu mívala, pokud si pamatuju dobře, kapacitu snad až 1300 míst. Ale při rekonstrukci to snížili, takže dneska je to sotva 1100. A to se tam muzikanti dindes převlékají všelijak!
- Svah pod "Stalinem" by býval super pro Národní knihovnu, jak navrhoval ten diplomní projekt Davida Baroše. Koncerthaus by se tak asi řešit taky dal, ale formálně mi to nepřijde úplně dobré. To zaseknutí do zeleného svahu Letné mi připadá vhodné právě spíš pro takovou poněkud introvertní instituci, jakou je knihovna... nebo mauzoleum (7;- ))
- Na Vltavské by ten barák mohl stát úplně stejné peníze jako třeba u Čechova mostu. Není důvod, proč by měl být samotný koncerthaus dražší. Ale na hrozné prachy navíc tam přijde odstranění toho dopravního slumu.
Úžasné nápady
Sedláková
| 17.02.21 03:45
Pamatujete?
rychlobruslařský stadion pro fenomenální sportovkyni, černý rejnok v Budějicích, středoevropské fórum v Olomouci, chobotnice nad Prahou, národní "chodbalový" stadion, černá kostka v Ostravě,
A nyní Pražská filharmonie-koncerthaus.
Dopadá to takto:
Jihlavský špalíček, prošívaná deka na Národní třídě, Pakul, Transgas, svaz studenstva na rohu Pařížské, Mordor, bunkr bankovní na Smíchově, přístřešek na zastávce autobusů MHD Loosova v Brně.
Úžasné nápady
Vích
| 17.02.21 08:51
Správná otázka. Proč ze všech těch úžasných nápadů se všechno kouzlo setře jak pyl z motýlích křídel a zbude nám vždy jen ta tupá recyklace normalizačních stereotypů? Je to jak volby, kdy pak máme premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Kdy už dáme volnost vzniku něčeho fér, inspirativního a prostě skvělého?
Praga (De)ma(go)gica
Ondra
| 25.02.21 01:03
Že filharmonie na Vltavské bude dost drahá a kdoví kdy vůbec k její realizaci dojde je jasné. Jinak je ale toto místo vybráno dobře. Málokterá světová metropole má tak disproporčně turismem zatížené historické centrum oproti sousedícím čtvrtím jako Praha. Vykročení z toho již poněkud obsesívního okrsku vymezeného středověkými hradbami do tak šarmantní čtvrti jako jsou Holešovice a do blízkosti architektonických skvostů jako jsou Elektrické podniky, Bio Oko nebo Veletržní palác je vykročením správným směrem. Prospěje to nakonec i těm z nás, kteří jsou možná až příliš zamilováni do onoho staropražského urbanistického mysticismu a do jakési mlhavé předtuchy, že jakmile nějaká významná budova nebude stát v "srdci města" a nebude z ní výhled na Hradčany, bude vše ztraceno a duch Karla IV. nás nejspíš všechny uvrhne do klatby. Na vysloveně "lázeňskou procházku" to na Vltavské asi nikdy nebude, to je pravda, ale ona trocha té všednosti, omšelosti až ošklivosti svědčí modernímu umění a hudbě většinou víc než gotické fiály, barokní cibule a historizující štukatury.
za své si postavte
M. Kletečková
| 25.02.21 09:15
Ano, když naprosto zbytečnou novou budovu pro filharmonii, tak v Běchovicích a nebo v Horních Počernicích, a nestavět nic nového, ale
přestavět a zmodernizovat nějakou starou ratejnu.
A napřed ať si na to filharmonici vydělají!
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.