Výtvarník Christo odhalil v Londýně barevnou mastabu

Publisher
ČTK
18.06.2018 18:55
United Kingdom

London

foto: Wolfgang Volz | serpentinegalleries.org

Londýn - Monumentální plovoucí objekt s názvem Londýnská mastaba odhalil dnes na umělém jezeře v londýnském Hyde Parku konceptuální umělec Christo. Dílo výtvarníka bulharského původu, které se skládá z více než 7500 barevných sudů, budou moci milovníci umění v centru britské metropole obdivovat zhruba tři měsíce.

Londýnská mastaba je prvním velkým uměleckým projektem, který Christo představil v Británii. Tvoří ji přesně 7506 plechových sudů modré, tmavě červené a světle fialové barvy. Celá skulptura plovoucí na jezeře Serpentine má tvar komolého jehlanu a je vysoká 20, široká 30 a dlouhá 40 metrů.

Inspirací k dílu našel Christo ve staroegyptských mastabách, nadzemních cihlových stavbách, které sloužily jako hrobky. Na projektu mastab pracuje už od 70. let. "Všechny interpretace jsou dovolené, všechny totiž podněcují k přemýšlení. A myšlení nás dělá lidmi," uvedl 83letý umělec při slavnostním odhalení.

Londýnská mastaba by měla být jen předzvěstí mnohem většího díla. Ještě se svou ženou Jeanne-Claude, která zemřela v roce 2009, Christo navrhl mastabu pro poušť v Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů, která by se měla skládat z 410.000 barevných barelů, čnít do výšky 150 metrů a táhnout se v délce 300 metrů.

V Londýně bude Christův výtvor k vidění do 23. září. "Dílo patří všem, dokud zase nezmizí. Žádné vstupenky, žádné rezervace, žádný majitel," stojí v prohlášení vydaném u příležitosti slavnostního odhalení. Cena díla se odhaduje na tři miliony liber (přes 88 milionů Kč).

S plovoucími objekty má americký umělec bulharského původu jisté zkušenosti. Velkou pozornost upoutal před dvěma lety jeho projekt plovoucích barevných pontonů, které na dva týdny spojily města u severoitalského jezera Iseo. Prošlo se po nich celkem 1,3 milionu lidí.

Výtvarník Christo se proslavil v uměleckém páru spolu se svou manželkou Jeanne-Claude, po její smrti v roce 2009 ale dlouho žádná větší díla netvořil. Během své kariéry na sebe upozornil především "balicími" projekty: látkou nechal pokrýt mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995).

Nejnovější Christův projekt doprovází výstava prací, které vytvořil spolu s manželkou za posledních 60 let, v blízké galerii Serpentine.
0 comments
add comment

Related articles