Výstava v Bratislavě představuje nábytek Jana Vaňka

Publisher
ČTK
06.10.2016 08:15
Brno/Bratislava - Významného brněnského meziválečného designéra Jana Vaňka představuje ode dneška výstava ve Slovenském národním muzeu v Bratislavě. Vaněk navrhoval moderní nábytek pro širokou klientelu, ale měl také exkluzivní zakázky, jeho dílny vyráběly část mobiliáře třeba pro vilu Tugendhat v Brně. Autorem bratislavské výstavy je Jindřich Chatrný z Muzea města Brna, které zapůjčilo také několik exponátů.


"Jan Vaněk byl za první republiky jedním z nejvýznamnějších brněnských designérů, spolupracoval dokonce s Miesem van der Rohe - právě Vaňkova firma vyráběla část nábytku pro vilu Tugendhat, Vaňkův nábytek také stál v jejím dětském pokoji,"
uvedl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Výstava přibližuje nejen Vaňkovo vlastní dílo, ale také bytovou reklamu a dobové koncepce moderního bydlení.

Vaněk se narodil v roce 1891 v Třebíči. Vystudoval školu pro zpracování dřeva v Chrudimi, v Německu získal praxi u nábytkářských firem. Když se v roce 1911 vrátil, převzal v Třebíči rodinný podnik, který reorganizoval a rozšířil pod názvem Umělecko-průmyslové dílny. V roce 1921 se staly jednou z výrobních základen Spojených umělecko-průmyslových závodů, které Vaněk vedl.

V roce 1925 ale Vaněk firmu opustil a založil v Brně i Praze podniky spojené s bytovým designem. Vydával časopis Bytová kultura. Spolupracoval s nejvýznamnějšími architekty své doby: kromě Miese van der Rohe, architekta vily Tugendhat, to byli také Adolf Loos, Jan Kotěra, Bohuslav Fuchs nebo Josef Gočár.

Vaněk navrhoval a zařizoval interiéry bytů známých osobností - Karla Čapka, Jaroslava Seiferta, Huga Haase. Kromě designu a výroby nábytku se realizoval také jako architekt, přednášel na Škole umění ve Zlíně. Zemřel roku 1962 jako člověk, který svou činorodostí a nápady ovlivnil meziválečnou avantgardu a který vždy tvořil podle svého životního kréda: "Pro dobré bydlení všem".
0 comments
add comment

Related articles