Španělské vinařství Faustino od Normana Fostera

Publisher
Tisková zpráva
02.11.2010 18:20
Lord Norman Foster


Bodegas Portia je nové vinařství skupiny Faustino Group, které leží v Ribera del Duero, jednom z nejpřednějších vinařských regionů Španělska. Projekt představoval první vinařství navržené kanceláří Foster + Partners, a nabídl tak příležitost pohlédnout na tento stavební typ zcela nově, nezatíženě. Využití přírozené topografie místa má vyjít vstříc vinařskému procesu a vytvořit optimalní pracovní podmínky; a zároveň redukovat spotřebu energie objektu, stejně jako vizuální dopad na krajinu.
Stavba o celkové ploše 12.500 m² má produkční kapacitu jeden milion lahví za rok. Dispozice trojlistu odráží tři hlavní fáze výroby: fermentizaci v ocelových sudech, dozrávání v dubových barelech, a konečně, dozrávání v lahvích. Procesy jsou kontrolovány z centra ve středu objektu. Křídla, v nichž se nacházejí sklepy s barely a lahvemi, jsou částečně zahloubeny pod zem, aby se v nich tak vytvořilo co možná nejpříhodnější prostředí pro dozrávání vína. Fermentizační křídlo je naopak obnažené a umožňuje uvolňování kysličníku uhličitého. Cesta se zvedá na střechu vinařství, kam jsou posbírané hrozny dováženy přímo do násypných zásobníků: stavba je navržena tak, aby využila svažujícího se terénu; gravitace napomáhá pohybu hroznů v budově samotné, maximalizuje efektivnost a minimalizuje poškození hroznů. Betonová budova je obložena pláty ocelového Cortenu.
V Ribera del Duero, přibližně 150 km severně od Madridu, jsou obvyklé velmi tuhé zimy, stejně jako horká léta se skromnými srážkami. Hluboké přetažení střechy nabízí stín a budova je navíc navržena tak, aby regulovala vnitřní teploty, společně s redukcí spotřeby energie. Částečným zapuštěním budovy do krajiny se oslabuje vizuální dopad stavby a jsou posíleny pasivní environmentální přínosy – střecha zahrnuje fotovoltaické články a hmota betonové konstrukce napomáhá kontrole vnitřní teploty.
V srdci vinařství se nachází vyvýšená veřejná galerie, jež zasahuje hluboko do každého křídla a nabízí návštěvníkům pohledy na různé výrobní procesy. Mezi křídly je umístěna prosvětlená veřejná recepce a administrativní část, u nichž se z rozlehlých teras s vodními prvky nabízejí výhledy na vinohrady.

Zdroj a další fotografie ZDE
0 comments
add comment

Related articles