Salcburk má nově přestavěný koncertní sál - Haus für Mozart

Source
Petr Veber
Publisher
ČTK
30.07.2006 19:10
Austria

Salzburg

Salcburk - Za dne umožňují pohled ven do města, v noci naopak září a dávají nahlédnout dovnitř. Nová vysoká okna ve foyer koncertního a divadelního sálu Haus für Mozart v Salcburku se stala jedním z  typických znaků budovy citlivě přestavěné z někdejšího Malého festivalového domu v moderní síň. Veřejnosti se otevřela minulý víkend při zahájení Salcburského festivalu, který letos oslavuje 250. výročí slavného rodáka Wolfganga Amadea Mozarta.

Přestavba, jež přišla na 29 milionů eur (přes 800 milionů korun), rozšířila počet míst v hledišti o 250 na bezmála 1600. V sále se mohou konat komorní koncerty, ale hrají se tam i scénická díla. Akustické parametry prostoru byly koncipovány tak, aby zde ideálně zněly Mozartovy opery.
Haus für Mozart, jehož fasáda navazuje na Velký festivalový dům, je jedním ze 14 míst, kde se letos festival koná. Po šesti představeních Mozartovy Figarovy svatby, nové inscenace, v níž je jednou z hlavních hvězd mladá ruská sopranistka Anna Nětrebková, se tam budou v srpnu hrát ještě opery Únos ze serailu a Idomeneo.
Ve vedlejším Velkém festivalovém domě z 20. let 20. století jsou na programu mimo jiné opery Kouzelná flétna, Cosi fan tutte a Don Giovanni a konají se tam koncerty Vídeňských a Berlínských filharmoniků a recitály největších hvězd. Dalším dějištěm mohutnějších koncertů a operních představení je přilehlá zastřešená Felsenreitschule (bývalá Skalní jezdecká škola). Tam se po opeře Lucio Silla usídlí především inscenace opery La clemenza di Tito.
Řada koncertů je v nedaleké Rezidenci a v aule univerzity a především v sále Mozartea na druhém břehu řeky Salzach. Tam stojí také Zemské divadlo a proslulé Loutkové divadlo, které letos připravilo inscenaci dvou Mozartových oper - Bastien a Bastienka a Divadelní ředitel.
Několikaleté práce na přestavbě sálu Haus für Mozart stály festival z vlastních prostředků téměř devět milionů eur (přes 250 milionů korun). Jeden z řady velkých soukromých mecenášů přispěl částkou přes čtyři miliony eur. Drobnější částky posílali lidé z celého světa. Na 800.000 eur přišla jednu firmu sedmnáct metrů vysoká pozlacená lamelová stěna ve foyer, za níž vystupuje Mozartova hlava.
Kampaň pro získání příspěvků a darů na Dům pro Mozarta byla podle prezidentky festivalu Helgy Rabl-Stadlerové největší v osmdesátileté historii Salcburských slavnostních her. Interiér by měla v budoucnu ještě obohatit nová umělecká díla. Rozhodnutí, jaká budou nakoupena, ještě nepadlo.

> www.holzbauer.com
0 comments
add comment