Saint-Jean-Cap-Ferrat - vysněná adresa ruských miliardářů

Publisher
ČTK
16.09.2012 15:55
Saint-Jean-Cap-Ferrat (Francie) - Poloostrov Saint-Jean-Cap-Ferrat, 282 hektarů s vilami pod borovými háji na Azurovém pobřeží, se stal jedním z nejdražších míst na světě, kam dnes směřuje miliardářská smetánka z východních zemí, píše agentura AFP.
     
"Letos v  létě tu bylo méně oslav," konstatuje René Vestri, již 30 let starosta této světově známé obce, která má pouhých 2200 obyvatel. Starosta se několikrát zúčastnil okázalých a excentrických večírků, jako byl ten, na němž čečenský podnikatel za zvuků bubnu sestupoval z nebe zavěšen na jeřábu.
      Avšak pozor, není to Saint-Tropez, okázalý svatostánek slavností. V  Saint-Jean-Cap-Ferrat, útočišti nejbohatších podnikatelů, se pěstuje diskrétnost za nepřekonatelnými mřížemi.
      Rusové, Ukrajinci nebo Kazaši, kteří se sem přistěhovali, se ze Saint-Jean-Cap-Ferrat jen málokdy vydávají do obce kolem přístavu. "Jsou uzavření a vždy je obklopují tělesní strážci," říká starosta. Žijí tu tedy vedle sebe dva světy, které se vzájemně nesetkávají.
      Tento výběžek země nedaleko letiště v Nice, kde mohou přistávat soukromá letadla, je přístavem neproniknutelné zeleně a obrovských pozemků.
      "Koupit něco v  Saint-Jean-Cap-Ferrat, to je jako uložit peníze do sejfu, je to jistota," uvádí Cyrille Jalon z oddělení pro nemovitosti při dražební síni Sotheby's.
      Ve vilách, které jsou někdy přestavovány, aniž by byly obydleny, nepřetržitě pracují tisíce lidí. Dům bez výhledu na moře tu stojí čtyři miliony eur (asi 100 milionů Kč), pěkná vilka obrácená čelem ke Středozemnímu moři se dá koupit za 20 až 30 milionů eur (500 až 750 milionů Kč), výjimečná nemovitost může snadno stát dvojnásobek. A přesvědčit majitele nemovitosti, aby prodal, dokážou agenti s  nemovitostmi jen s využitím všech prostředků.
      "Poptávka tu je stabilní, i když kupci dnes déle váhají," potvrzuje Barbara Cochranová, poradkyně v oboru nemovitostí pro mezinárodní firmu Engel & Völkers.
      "Problém je v  tom, že tu jsou vily bez výhledu na moře," podotýká tato Novozélanďanka, kterou doprovází ruský tlumočník. Poukazuje přitom na dva inzeráty na prodej vilek za 22 milionů eur (550 milionů Kč) rozdílné kvality.
      "Mám nového zákazníka, který hledá vilu do 182 milionů eur (4,5 miliardy Kč)," svěřuje se, aniž by uvedla, jaká nemovitost by této ceně odpovídala.
      Vilu Leopolda, která poloostrovu vévodí, prodala v roce 2008 vdova po bankéři Edmondu Safrovi za rekordní cenu 370 milionů eur (9,2 miliardy Kč) ruskému oligarchovi Michailu Prochorovovi. Ten ale nakonec od koupě odstoupil a prodělal přitom 39 milionů eur (975 milionů Kč) na záloze.
      Při takových cenách je konkurence mezi agenturami s nemovitostmi velmi ostrá. Neváhají se vzájemně sledovat.
      Miliardáře nelze získat pro koupi jen tak snadno. Je třeba po něm pátrat prostřednictvím vlastních sítí, lovit jej na luxusních jachtách, účastnit se za tímto účelem večírků pořádaných monackými bankami a prezentací šperků. Je třeba rovněž cestovat, do Londýna, do Moskvy, do New Yorku či do Hongkongu a nepromeškat žádnou významnou dražbu.
      "Francouzi prodávají, nejsou již s  to platit daně z nemovitostí. Stále jsou také pod tlakem Rusů," uvádí starosta Saint-Jean-Cap-Ferrat Vestri. Největší strach má z toho, aby se jeho obec nestala městem duchů, bez základní školy a bez obchodů.
      Naštěstí daně, které obec získává z prodeje, značně přispívají i po deseti letech ke každoročnímu rozpočtovému přebytku ve výši více než 20 milionů eur (500 milionů Kč). Obec tak mohla zakoupit 150 bytů, z nichž se jí platí snížený nájem - chce tak zabránit odchodu obyvatel z městečka.
0 comments
add comment