Nové řecké muzeum pod Akropolí bude otevřeno od roku 2007

Publisher
ČTK
21.03.2006 20:00
Řecko

Atény

ATÉNY - Po několikaletém odkladu Řecko konečně otevře své nové muzeum pod Akropolí. První antické sochy z Parthenonu mají být do muzea umístěny letos v létě a koncem příštího roku by muzeum mělo být zpřístupněno veřejnosti. Oznámil to dnes řecký ministr kultury Jorgos Vulgarakis.

"Usilujeme o  to, aby koncem roku 2007 mohlo být muzeum otevřeno," řekl ministr, který navštívil zpola dokončenou budovu poblíž antických chrámů na Akropoli. Řecko původně chtělo otevřít muzeum před olympijskými hrami v roce 2004, to se ale především kvůli byrokratickým průtahům nepodařilo. Náklady na výstavbu se vzhledem ke tříletému zpoždění zvýšily na 129 milionů eur (téměř čtyři miliardy Kč), což je o čtvrtinu více, než činil původní rozpočet.
Do otevření muzea chce Řecko zintenzívnit úsilí o navrácení vlysu z Parthenonu na Akropoli, které má Britské muzeum v Londýně, řekl ministr. Vyzval Brity k přátelštějšímu postoji a zdůraznil, že Řekové požadují pro muzeum jen vlys z východní části chrámu. Řecko usiluje o navrácení všech vlysů od roku 1832, kdy získalo nezávislost. Do Británie je odvezl lord Elgin, britský vyslanec u osmanské říše, která tehdy Řecko okupovala.
"Bude-li Londýn trvat na svém odmítavém postoji, bude zde prázdné místo," řekl archeolog Dimitris Pantermalis, šéf státního podniku, který je stavbou pověřen. Vlys má být umístěn v  nejprestižnější části muzea, v sále Parthenonu.
V létě má být dokončena kostra čtyřpodlažní budovy vysoká 23 metrů a začne se budovat skleněná struktura, která bude muzeum zakrývat. Proti zemětřesením, která jsou v tomto seizmicky aktivním pásmu častá, bude stavba chráněna 94 podpěrami zmírňujícími otřesy, řekl Pantermalis.
V muzeu budou artefakty z chrámů na Akropoli, včetně Parthenonu. V podzemí budou moci návštěvníci zhlédnout vykopávky v centru antického města, které odhalily mozaikou zdobenou jídelnu.
0 comments
add comment