Na posvátné hoře v Peru objevena část inckého města

Publisher
ČTK
04.01.2008 18:45
Peru

Lima

Lima - Pozůstatky dávného komplexu staveb našli peruánští archeologové na hoře Huanacaure, kterou staří Inkové považovali za posvátnou a jež je spojena s legendami o původu jejich civilizace. Podle agentury EFE byly v areálu nalezeny trosky obydlí, až 2,5 metru vysokých kamenných zdí, ale také pohřební komory (chullpy), sarkofágy či zbytky keramiky.
Expedici se podařilo prozkoumat zhruba desetinu plochy, která se nachází ve výšce přes 3000 metrů nad mořem nedaleko vesnice Pampa Alegre v provincii Huánuco. Vedoucí týmu Lázaro Torres připomněl, že hora Huanacaure "odkazuje přímo na mytologii Inků, konkrétně bratry Ayary v nedalekém Cuzco". Jde o jednu z legend o založení Říše čtyř částí, na němž se podílela čtveřice bratrů.
"Věřím, že tato hora, pokrytá vegetací, s kamennými formacemi, petroglyfy a archeologickými nalezišti, měla pro největší říši, jaká byla v Jižní Americe založena, zvláštní význam," poznamenal Torres.
Badatelé našli na hoře také pravoúhlou obřadní plošinu, která je orientovaná do hlavních světových stran, stejně jako incké obřadní struktury nazývané ushnu. Tyto kamenné struktury byly určeny pouze pro incké panovníky ve chvíli, kdy se účastnili různých obřadů či rituálů.
Hora, která se zcela ztrácí pod vegetací takzvané peruánské horské džungle, se pyšní velmi bohatou faunou i florou. Vyskytuje se na ní mnoho druhů orchidejí, ale také pumy, jaguáři i vzácní ptáci, například peruánský národní opeřenec skalňák andský.
0 comments
add comment