Muzejní čtvrť ve Vídni otevře nový kulturní prostor Libelle

Source
Zahraniční kancelář města Vídně
Publisher
Tisková zpráva
10.08.2020 17:50
Austria

Wien

Ortner & Ortner

foto: Hertha Hurnaus

Návštěvníkům vídeňské Muzejní čtvrti se již od 1. září naskytne příležitost využít nový kulturní prostor na střeše Leopoldova muzea. „Libelle“, tedy vážka, je zdarma přístupnou terasou a prvním architektonickým rozšířením MQ Wien od jejího otevření v roce 2001. Vedle jedinečného výhledu na město nabídne nová terasa prostor k odpočinku i ke kulturnímu vyžití.

„Mám radost, že můžeme našim návštěvníkům nabídnout nejen krásný výhled na vídeňské centrum, ale že jim umožníme i vstup do nového, zdarma přístupného kulturního a životního prostoru Libelle. Libelle je prvním velkým rozšířením areálu MQ Wien od jejího otevření. Všechny proto srdečně zvu na jedinečnou perspektivu, která se z muzejní terasy nabízí,“ komentuje nový projekt Muzejní čtvrti ve Vídni její ředitel, Christian Strasser.

Název získala nová terasa na střeše Leopoldova muzea podle svého tvaru, který připomíná tělo vážky. Autorem architektonického skvostu v srdci Vídně je Laurids Ortner (Ortner & Ortner Baukunst), který na realizaci úzce spolupracoval s největšími současnými rakouskými umělkyněmi Brigitte Kowanzovou a Evou Schlegelovou. Zatímco Kowanzová stojí za podobou ikonického osvětlení terasy, navrhla Schlegelová novou skleněnou zeď projektu Libelle. Architekt Laurids Ortner je spolu se svým bratrem Manfredem Ortnerem zároveň autorem např. Leopoldova muzea, mumoku či Kunsthalle Wien. Oba bratři novostavby nacházející se v Muzejní čtvrti navrhli v 80. a 90. letech a terasou Libelle logicky pokračovali v rozšíření jimi navrženého prostoru.

Realizační náklady nové terasy jsou vyčísleny na 7,5 miliónů eur. Polovinu nákladů přitom hradila přímo Muzejní čtvrť ze svých vlastních prostředků. Druhou půlku prý pokryjí příjmy z budoucího pronájmu prostoru.

Muzejní čtvrť ve Vídni je nejen jedním z nejoblíbenějších kulturních hotspotů Vídeňanů, ale jedním z největších a nejúspěšnějších kulturních areálů na světě.

vizualizace: Ortner & Ortner Baukunst
0 comments
add comment