Moskva má znovu evropský primát ve výšce mrakodrapu

Publisher
ČTK
02.11.2012 18:55
Russia

Moscow

Moskva - Moskva potvrdila své nové renomé evropské mrakodrapové velmoci a po krátké pauze Londýn opět obrala o kontinentální primát. Mluvčí ruské developerské společnosti Emporis dnes v Moskvě oznámil, že kancelářský a obytný věžák Mercury City dosáhl výšky 338 metrů a překonal londýnský mrakodrap Shard o 28 metrů. Moskevský rekordman přitom ještě není dostavěn.
    Londýnský Shard (Střep) byl otevřen jako nejvyšší budova v Evropě letos v červenci za účasti syna panovnice prince Andrewa a katarského premiéra šajcha Hamada bin Džasím bin Džabr Sáního, jehož země z větší části stavbu budovy financovala. Dům přišel na 450 milionů liber (14,1 miliardy korun).
    Ani po dokončení se ale podle americké agentury AP moskevský Mercury City na čele žebříčku nejvyšších evropských budov dlouho neudrží. Konkurent mu roste v těsné blízkosti - ve výstavbě je už v moskevském centru Federation Tower, která má napřesrok dosáhnout výšky 506 metrů. Podle AP jde o do očí bijící důkaz změny ruské metropole z omšelého, nudného hnízda v prosperující velkoměsto těžící hlavně z příjmů za ropu a zemní plyn.
    Ve srovnání se světem ale Rusko, pokud jde o výšku budov, hraje stále jen druhou ligu. Na severoamerickém kontinentu, v Asii a na Blízkém východě je nejméně 60 budov vyšších, než ty moskevské. Nejvyšší z nich je už delší dobu dubajský mrakodrap Burdž Chalífa s 828 metry.
0 comments
add comment

Related articles