Ministři zemí V4 chtějí obnovovat paneláková sídliště z fondů EU

Publisher
ČTK
02.12.2005 15:35
Slovakia

Banská Bystrica

BANSKÁ BYSTRICA - Slovensko, Česká republika, Polsko a Maďarsko budou žádat o podporu z evropských fondů na obnovu panelových sídlišť. Dnes se na tom shodli ministři zemí visegrádské čtyřky zodpovědní za regionální rozvoj na společném setkání v Sielnici poblíž Banské Bystrice. České ministerstvo pro místní rozvoj zastupoval náměstek ministra Jiří Patočka.

Slovenský ministr výstavby László Gyurovszky si myslí, že středoevropské státy jsou schopny revitalizaci paneláků zvládnout i bez pomoci EU. "Jsou to pozůstatky totality a jsou společné pro všechny naše země. Očekáváme, že podpora bydlení může být oprávněným požadavkem na čerpání ze strukturálních fondů," řekl.
Ministři István Kolber z Maďarska a Gražyna Gesická z Polska shodně upozornili na obrovský rozsah investic, které jsou při rekonstrukcích potřebné. "Naše názory budeme prosazovat i na nadcházející konferenci států EU v Bristolu. Pro jejich prosazení však musíme setrvat na společném postupu," poznamenal Kolber.
Dalším bodem dnešního jednání ministrů byla možnost zahrnout daň z přidané hodnoty jako oprávněný náklad při čerpání z fondů EU. Podle slovenského ministra je již tato možnost zahrnuta do návrhu rozpočtu EU na roky 2007-2013.
O rozpočtu dnes jednali s britským ministerským předsedou Tony Blairem v Budapešti předsedové vlád V4. "Bohužel je tento pro nás výhodný návrh součástí balíku, který počítá s celkovým snížením podpory z fondů," dodal Gyurovský.
0 comments
add comment