Ministerstvo kultury dá 1,5 mil. Kč na přesun věže v Jeruzalémě

Praha - Rozhledna, která byla postavena v Jeruzalémě podle projektu architekta Martina Rajniše, se musí přestěhovat. Novinářům to dnes řekl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Ministerstvo na to vyčlení 1,5 milionu korun. Staněk uvedl, že pokud by věž nebyla přemístěna, musela by být odstraněna. Dřevěná věž ve tvaru kvetoucího kaktusu stojí v Jeruzalémě od roku 2017 a má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele. Obdobnou sumu jako resort kultury by mělo na přesun dát ministerstvo zahraničí a přispěje i město Jeruzalém, uvedl Staněk.


"Byla podepsána smlouva, ve které bylo deklarováno, že věž tam bude stát pouze na dobu určitou. Navíc stojí v zahradě, která je součástí kulturní památky v Jeruzalémě, svou výškou nesplňuje limity té oblasti. Smlouva byla několikrát prodlužována a bohužel jsme o ní nevěděli my ani ministerstvo zahraničí. Dozvěděli jsme se to až při jednání v Jeruzalémě," řekl Staněk ČTK.

Rozhledna byla otevřena v listopadu 2017. Stavba ve výši pětiposchoďového domu tvarem připomíná kaktus v květu. Dřevěné markýzy na vrcholku věže, které mají chránit návštěvníky před sluncem a při nepohodě se přiklopí, evokují okvětní lístky. Rozhledna stojí na exponovaném místě v Jeruzalémě poblíž hradeb Starého města. S nápadem navrhnout novou vyhlídkovou věž oslovil architekta Martina Rajniše tehdejší ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl.

Projekt zaplatila zčásti Česká republika, zčásti Izrael, ale byl financovaný i z veřejné sbírky, podílel se na ní i autor. Věž má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele a sloužit jako prostor pro přednášky, workshopy a kulturní akce.
0 comments
add comment

Related articles