Louvre zhasíná dříve, aby snížil vysoké náklady na energie

Publisher
ČTK
26.09.2022 19:35
France

Paris

Ieoh Ming Pei

Paříž - Pařížské muzeum Louvre se připojilo k Eiffelově věži, Musée d'Orsay a versailleskému zámku, a začalo dříve zhasínat světla v rámci iniciativy francouzské vlády na úsporu energie. Informoval o tom server The Art Newspaper. Slavná skleněná pyramida muzea Louvre umístěná na hlavním nádvoří, která slouží jako hlavní vchod, bude každou noc místo v jednu hodinu ráno zhasínat už ve 23:00, uvedla francouzská ministryně kultury Rima Abdulová-Malaková, která o energetické krizi hovořila s televizní stanicí France 2.


Nové omezení osvětlení slavné pyramidy, kterou navrhl zesnulý americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei, vstoupilo v platnost minulou sobotu. Zámek ve Versailles se také snaží snížit rychle rostoucí náklady za energie: světla bude vypínat už ve 22:00 místo původních 23:00. Cílem tohoto kroku je snížit rychle rostoucí náklady na energie v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Abdulová-Malaková vyzvala další kulturní instituce, aby uspořily energie po vzoru pařížského muzea Musée d'Orsay, které "snížilo spotřebu energie o třetinu pouhou výměnou žárovek a přechodem na technologii LED". Mluvčí muzea sdělila listu, že instituce za posledních osm měsíců zaznamenala snížení spotřeby o 15 procent.

Začátkem tohoto měsíce pařížská radnice oznámila, že 20.000 žárovek na Eiffelově věži zhasne o hodinu a čtvrt dříve než obvykle, tedy už ve 23:45. "Je to velmi symbolické gesto, které je součástí rostoucího povědomí o energetické střízlivosti," řekl listu The Guardian ředitel správcovské společnosti SETE Jean-François Martins.

Nová omezení se budou týkat i památek v dalších francouzských městech. V Marseille bude od konce září každý den dříve ztlumeno osvětlení paláce Pharo z 19. století.
0 comments
add comment

Related articles