Londýnské oko se točí již 20 let

Londýn/Praha - Poslední den roku 1999 bylo v Londýně slavnostně pokřtěno nejvyšší "ruské" kolo v Evropě, které se i přes kritiku místních obyvatel rychle stalo nejvyhledávanější placenou atrakcí ve Velké Británii, kde se ale stojí dlouhé fronty. Takzvané Londýnské oko poskytuje totiž neuvěřitelné výhledy, kdy pozorovatel má celou britskou metropoli téměř jako na dlani. Ročně na něj zavítá přes 3,5 milionu návštěvníků.


Obří vyhlídkové kolo, umístěné v těsném sousedství nejznámějších londýnských památek, nese 32 klimatizovaných kabin, z nichž každá pojme až 25 lidí. Za den se na něm protočí desítky tisíc návštěvníků. Stroj je neustále v pohybu, točí se však velmi pomalu, takže turisté nasedají za jízdy. Jedna projížďka trvá půl hodiny.

Na konstrukci 135 metrů vysokého a 1500 tun vážícího kolosu se podílela i plzeňská Škoda, která vyrobila srdce celého kola - středovou osu pro upnutí lan a kotvicí patky. O realizaci Londýnského oka se zasloužily společnosti British Airways a kancelář Marks Barfield Architects.
0 comments
add comment

Related articles