Kontrola protipožárních opatření i v nemocnicích a školách v Británii

Publisher
ČTK
27.06.2017 08:20
United Kingdom

London

foto: Hannah McKay

Londýn - Všechny veřejné instituce v Británii mají po nedávném tragickém požáru výškové budovy v Londýně prověřit protipožární opatření v budovách pod svou správou, a to i v nemocnicích a na školách, pokud mají podezření, že nevyhovují. Podle agentury Reuters to dnes sdělil mluvčí premiérky Theresy Mayové.


Britská vláda dnes oznámila, že protipožárním testům v Anglii dosud nevyhovělo 75 výškových budov. Úřady prověřují bezpečnost zhruba 600 věžáků v celé Anglii po tragickém požáru 24podlažního bytového domu Grenfell Tower v západní části Londýna.

"Je zřejmé, že je to znepokojivé. Znepokojivé pro obyvatele, kteří žijí v těchto blocích," řekl mluvčí na pravidelném vládním briefingu. "Proto jsme zavedli systém, ve kterém se testování může provést velmi rychle," dodal s tím, že místní úřady mohou být okamžitě informovány a zavést vhodná opatření. Mluvčí zároveň vyzval majitele a správce bytových domů, aby urychleně posílali materiál z budov k případnému bezpečnostnímu přezkoumání.

Testy se provádějí po požáru ze 14. června s nejméně 79 oběťmi na životech. Hořet podle vyšetřovatelů začalo od lednice a za rychlé rozšíření plamenů mohl nekvalitní izolační obklad budovy.

V pátek a sobotu úřady na severu Londýna preventivně evakuovaly zhruba 4000 lidí z pěti výškových domů, u nichž bylo zjištěno stejné hořlavé obložení jako u Grenfell Tower. Nevyhovující tepelná izolace má být z domů odstraněna.

Americká firma Arconic, která ji vyrábí, dnes oznámila, že izolaci přestává prodávat pro použití ve výškových budovách. "Domníváme se, že je to dobré rozhodnutí vzhledem k rozdílnosti předpisů ve světě a k otázkám, které vzbudila tragédie Grenfell Tower," uvedla firma v prohlášení. Ve Spojených státech a některých dalších zemích byla tato izolace u výškových budov kvůli požárním rizikům již dříve zakázána, v Británii se však používala v širokém měřítku, píše list The Wall Street Journal

Podle agentury AFP dnešní rozhodnutí firmy platí pro budovy vyšší než zhruba 12 metrů. Jeden z mluvčích podniku však podle listu The Wall Street Journal hovoří o úplném zastavení prodeje této izolace. Cena akcií firmy Arconic se dnes propadla až o 11 procent, později však velkou část ztrát smazala.
0 comments
add comment